لینک های دسترسی

Breaking News

عمران خان: بدون مبارزه تسلیم نمی‌شوم و استعفا نمی‌دهم


عمران خان، صدر اعظم پاکستان، در آستانۀ آغاز رای‌گیری پارلمان پاکستان در مورد دوام یا کنار رفتن از این سمت گفته است که از قدرت کنار نرفته و استعفا نخواهد داد.

پارلمان پاکستان، بنا به درخواست احزاب مخالف حکومت آن کشور، روز جمعه ۲۵ مارچ (پنجم حوت) روند رای‌گیری در مورد ادامهٔ کار عمران خان به حیث صدر اعظم این کشور را آغاز می‌کند و قرار است این روند هفت روز طول بکشد.

عمران خان با نشر بیانیه‌ای گفته است صرف نظر از اینکه نتیجۀ این رای‌گیری چه خواهد بود، از قدرت کنار نخواهد رفت. او گفته است که بدون مبارزه تسلیم نمی‌شود.

احزاب مخالف حکومت عمران خان در اوایل ماه جاری خواستار رای گیری پارلمان در مورد دادن رای عدم اعتماد به عمران خان شدند. این احزاب گفته اند که حزب حاکم تحریک انصاف پاکستان به رهبری عمران خان با از دست دادن ۲۰ کرسی پارلمان، اکثریت را از دست داده و باید از قدرت برکنار شود.

احزاب مخالف حکومت پاکستان همچنین ادعا می‌کنند که عمران خان اقتصاد و سیاست خارجی پاکستان را به درستی مدیریت نتوانسته است، اتهامی که از سوی عمران خان این اتهامات را رد کرده است.

حدود ۲۰ قانونگذار حزب حاکم اخیراً این حزب را ترک کرده و به احزاب مخالف حکومت پیوسته اند و با این حساب، اکنون حزب بر سر اقتدار پاکستان اکثریت پارلمانی را که به ۱۷۲ کرسی نیازمند است، از دست داده است.

شماری از قانونگذاران عضو ایتلاف حکومت نیز گفته اند که شاید به احزاب مخالف بپیوندند و در این صورت احتمال می‌رود که احزاب مخالف عمران خان که اکنون ۱۶۳ کرسی را در اختیار دارند، اکثریت پارلمانی را کسب کنند.

برخی کارشناسان سیاسی و قانونگذاران احزاب مخالف ادعا می‌کنند که انکشافات اخیر نشان می‌دهد که روابط عمران خان با اردوی پاکستان تیره شده است.

اما عمران خان در گذشته گفته بود که اردوی پاکستان از وی حمایت نکرده و اردوی پاکستان نیز مداخله در امور سیاسی و ساختار ملکی آن کشور را رد کرده بود.

تا کنون هیچ صدر اعظم پاکستان نتوانسته است که دورۀ پنج سالۀ صدارت را تکمیل کند.

XS
SM
MD
LG