لینک های دسترسی

رد پیشنهاد استعفای گیلانی، صدراعظم پاکستان


یوسف رضا گیلانی، صدراعظم پاکستان در میان محافظینش

یوسف رضأ گیلانی صدراعظم پاکستان، یک روز پس از آن که ستره محکمه وی را به جرم اهانت به دستور محکمه مبنی بر بازگشایی قضیۀ فساد علیه رئیس جمهور زرداری محکوم اعلان کرد، کنار رفتن از قدرت را رد کرد.

آقای گیلانی امروز جمعه، به پارلمان گفت که تنها اعضای پارلمان میتواند وی را از قدرت برکنار سازند. گیلانی افزود که یگانه خلاف کاری او، "محافظت از قانون اساسی" بود.

محکمه دیروز آقای گیلانی را به شکل سمبولیک، به کمتر از یک دقیقه توقیف محکوم کرد و او را از یک حبس احتمالی شش ماهه، معاف ساخت. اما این حکم محکمه، به روز پنجشنبه، مظاهره های وسیعی را در سراسر پاکستان سبب شد.

اعتزاز احسن، وکیل مدافع یوسف رضأ گیلاانی، گفت موکل وی از اوس خواسته است تا علیه این حکم محکمه، استیناف طلبی کند. احسن ادعا نمود که موکلش به جرمی محکوم شناخته شده که او هرگز آن را انجام نداده است.

محکومیت گیلانی از سوی محکمه، یک مباحثۀ آنی را در رابطه با مشروعیت وی به حیث صدراعظم برحال پاکستان بوجود آورد. برخی از کارشناسان میگویند، محکومیت گیلانی، ولو به حبس کمتر از یک دقیقه، او را تا پنج سال آینده از حضور در پارلمان منع میسازد.

نواز شریف صدراعظم پیشین پاکستان که فعلاً رهبر یک حزب مخالف حکومت می باشد، از یوسف رضا گیلانی خواسته است که کنار رود و آنها دیگر وی را به حیث صدراعظم کشور، نمی پذیرند.

XS
SM
MD
LG