لینک های دسترسی

Breaking News

حملهٔ تندروان در پاکستان سبب کشته شدن دو نظامی و سه غیر نظامی شد


شماری از سربازان پاکستانی در مناطق خیبر پشتونخوا
شماری از سربازان پاکستانی در مناطق خیبر پشتونخوا

مقام‌ها در پاکستان روز دوشنبه ۲۱ مارچ (اول حمل) گفتند که تندروان مسلح بالای قوای امنیتی در شمال غرب آن کشور واقع در نزدیکی مرز افغانستان حمله کردند که در اثر آن دو نظامی و چهار غیر نظامی کشته شدند.

خبرگزاری اسوشیتید پرس از قول نظامیان پاکستانی گزارش داده است که در جریان حملهٔ متقابل، چهار مهاجم تندرو نیز کشته شدند.

این حمله روز دوشنبه ۲۱ مارچ در ولسوالی باجور، ایالت خیبر پشتونخوا،‌ صورت گرفت، اما تا حال هیچ فرد و یا گروهی مسوولیت این حمله را بر عهده نگرفته است. منطقهٔ باجور در گذشته یکی از سنگر‌های تندروان در پاکستان بود.

اردوی پاکستان با نشر اعلامیه‌ای گفته است که "مصمم به از بین بردن تهدید تروریزم است".

مناطق قبایلی واقع در شمال غرب پاکستان که مرز طولانی با افغانستان دارد، از سال‌ها به این سو به عنوان پناهگاه امن برای تندروان بود تا اینکه نظامیان آن کشور عملیات گسترده‌ای را برای پاکسازی تندروان آغاز کردند.

در ماه مارچ تندوران دو حملهٔ مرگبار دیگر را نیز در پاکستان سازماندهی کردند که در اثر آن ده ها غیر نظامی کشته و زخمی شدند.

مقام‌ها در پاکستان به تاریخ هشتم مارچ گفتند که در اثر یک حملۀ انتحاری در ایالت بلوچستان واقع در جنوب غرب آن کشور دست کم پنج منسوب امنیتی کشته و ۳۰ نفر دیگر زخمی شدند، حملهٔ که گروه دولت اسلامی (داعش) مسوولیت این حملهٔ مرگبار را در شهرک سبی بلوچستان بر عهده گرفت.

پیش از آن،‌ در اثر انفجار در داخل یک مسجد جامع شیعیان در شهر پشاور پاکستان، به تاریخ چهارم مارچ، ۶۳ نمازگزار کشته و نزدیک به ۲۰۰ نفر دیگر زخمی شدند. گروه داعش مسوولیت آن حمله را بر عهده گرفت و ادعا کرد که یک عضو افغان آن گروه حمله را انجام داد.

مقام‌ها در اسلام آباد گفته اند که تندروان از پناهگاه‌های‌شان در قلمرو افغانستان حملات‌شان را در داخل پاکستان سازماندهی می کنند. اما گروه طالبان که حال بر افغانستان مسلط است، بارها گفته است که به هیچ گروهی اجازه نخواهد داد تا از قلمرو افغانستان بر ضد سایر کشورها استفاده شود.

XS
SM
MD
LG