لینک های دسترسی

Breaking News

شریف: حملات هوایی امریکا را توقف می دهم


نواز شریف، نخست وزیر پاکستان
نواز شریف، نخست وزیر پاکستان
نواز شریف، نخست وزیر جدید پاکستان در نخستین بیانیۀ اش در پارلمان تعهد سپرد که حملات طیاره های بی سرنشین امریکایی (درون) را توقف می دهد. اندکی پس از آن، حکومت جدید پاکستان یک دپلومات ارشد امریکایی را فراخواند تا بر ضد کاربرد طیاره های بی سرنشین احتجاج کند.

این واکنش بازتاب دهندۀ اولویت توقف دهی حملات طیاره های بی سرنشین در اجندای حکومت نواز شریف می باشد که تا هنوز معلوم نیست واشنگتن این موقف را چگونه می بیند.

بل میلم، سفیر پیشین ایالات متحده در پاکستان و پژوهشگر نهاد پژوهشی ودرو ولسن از پیامد های چنین موقف اسلام آباد ابراز نگرانی کرده می گوید که آقای شریف شاید در این مورد مشورۀ درست نگرفته باشد.

به باور این تحلیلگر امریکایی اگر حکومت ملکی پاکستان این موضوع را بسیار مهم جلوه دهد، مسایل دیگری چون اقتصاد علیل آن کشور و روابط حکومت با قوای نظامی نیز موجود است که درخور عطف زیاد می باشد.

در حالی که ایالات متحده استفاده از طیاره های بی سرنشین را روش مؤثر بر ضد اعضای طالبان و القاعده در مناطق قبایلی پاکستان می داند، پاکستان می گوید که چنین حملات تخطی از تمامیت ارضی آن کشور است.

وابستگی به هم

دنیل مارکی، پژوهشگر در واشنگتن می گوید که نگرانی های پاکستان بجاست اما آن کشور نیاز دارد برای رفع این مشکل که چندان ساده نیست، با ایالات متحده همکاری کند. مارکی می گوید که دو کشور باید برای دریافت راه حل به مشکل اقتصادی پاکستان تمرکز کنند.

بی اعتمادی عمده ترین مشکل در روابط دو کشور در سال های اخیر بوده است. عملیات مخفی کشتن اسامه بن لادن در داخل پاکستان بدون آگاهی دهی به مقامات اسلام آباد بارزترین نمونۀ آن است.

بل میلم می گوید که دو کشور باید در بخش اعتماد سازی کار کنند. به باور این دپلومات امریکایی هر دو طرف باید مخلص و شفاف بوده باشند، زیرا روابط با پاکستان برای امنیت ملی ایالات متحده حایز اهمیت است.

با نزدیک شدن سال ۲۰۱۴، واشنگتن نیازمند کمک پاکستان در خروج نیرو های خارجی از افغانستان است. پاکستان نیز برای فایق آمدن به مشکلات اقتصادی و انرژی به کمک واشنگتن نیاز دارد. اینگونه همکاری های مشترک نیازمند افکار جدید در مراکز دو کشور است تا روابط شان نسبت به چند سال گذشته گرمتر بار آید.
XS
SM
MD
LG