لینک های دسترسی

Breaking News

پاکستان از مصالحه طالبان در افغانستان چه حاصل می‌کند؟


دیدار سناتور گراهام از مقامات پاکستانی در اسلام‌آباد

رسانههای پاکستانی گزارش کرده اند که لیندسی گراهام، سناتور جمهوری‌خواه امریکا در سفر اخیر خود به اسلام‌آباد، در مورد احتمال امضای "قرارداد تجارت آزاد" با مقامات پاکستانی گفتگو کرده است.

نشریۀ داون گزارش کرده که آقای گراهام به مقامات پاکستانی گفته است که این قرارداد در صورتی که پاکستان گروه طالبان را وادار به توقف جنگ در افغانستان کند، امضا خواهد شد.

اسلام‌آباد و واشنگتن، روابط گسترده تجارتی داشته اند؛ ولی آگاهان باور دارند که این روابط اخیرا به سردی گراییده است. براساس اطلاعات وزارت تجارت پاکستان، معاملات تجارتی میان دو کشور در سال ۲۰۱۷، به ۶.۴ میلیارد دالر می‌رسید.

دونالد ترمپ، رئیس جمهور امریکا کمک‌های میلیارد دالری کشورش به پاکستان را متوقف کرده و گفته است که این کشور باید در مبارزه علیه تروریزم جدی‌تر عمل کند.

سناتور گراهام، اخیرا به دنبال سفری به افغانستان نیز گفته بود "اگر به پاکستان در بدل تشویق طالبان برای آغاز گفتگوهای صلح، امضای توافق تجارت آزاد را پیشنهاد کنیم، می‌توانیم به جنگ افغانستان پایان دهیم."

حکومت پاکستان بارها گفته است که تمام آنچه را که در توان خود دارد، برای کشاندن طالبان به پای میز مذاکره به کار خواهد بست.

شماری از تحلیلگران نیز باور دارند که اگر پاکستان بتواند نقش مثبتی در این عرصه بازی کند، روابط شکنندۀ خود با امریکا را ترمیم خواهد کرد.

شیرجان احمدزی، رییس مطالعات افغانستان در پوهنتون نبراسکا، به صدای امریکا گفت "وضعیت سیاسی و اقتصادی پاکستان، مجبورشان کرده که با استفاده از هر راه ممکن، روابط خود را با امریکا دوباره ترمیم کنند، چه این راه، وادار کردن طالبان به گفتگو با دولت افغانستان باشد، یا اقدام دیگری."

آقای احمدزی افزود "پاکستان در موقعیتی است که می تواند از افغان‌های ساکن در آن کشور به عنوان یک ابزار استفاده کند. این ابزار، در گذشته، گروه های جهادی بود و حالا طالبان. برای پاکستان، منافع اقتصادی، سیاسی و نظامی خودش اهمیت دارد، نه چگونگی آمدن صلح در افغانستان."

زلمی خلیلزاد، فرستاده امریکا برای صلح افغانستان، چندین بار ظرف ماه‌های اخیر به پاکستان سفر کرده و با مقامات این کشور دیدار کرده است.

اخیرا رسانه‌ها گزارش کردند که پاکستان برای میزبانی از دور بعدی گفتگوهای طالبان و امریکا ابراز آمادگی کرده است؛ هرچند این مسله از سوی طالبان تکذیب شد.

XS
SM
MD
LG