لینک های دسترسی

Breaking News

آزمایش کووید۱۹؛ مشکل تازۀ افغان‌هایی که از طریق تورخم پاکستان می‎روند


مقام‌های پاکستانی از مسافرانی که از مرز تورخم وارد پاکستان می‌شوند، افزون بر ویزه، تصدیق منفی بودن معاینات کروناویروس را نیز مطالبه می‌کنند.

جواد عثمانی، وزیر صحت عامه افغانستان روز چهار شنبه ۲۳ دسمبر (سوم جدی) با بیان این مطلب در جلسه مبارزه با کروناویروس، که به ریاست محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان برگزار می‌شود، گفت که این مساله از طریق وزارت خارجۀ افغانستان با مقام‌های پاکستانی مطرح شده است و توقع می رود که راه حل مناسب به این مشکل جدید پیدا شود.

افغانستان در حال حاضر ظرفیت انجام کم و بیش ۵۰۰۰ آزمایش کووید۱۹ را دارد، حالانکه روزانه هزاران نفر از طریق تورخم وارد پاکستان می‌شوند.

در چند روز پسین هزاران نفر به دلیل نداشتن تصدیق منفی بودن آزمایش کووید۱۹، در گذرگاه تورخم متوقف شده و به آنان اجازۀ ورود به پاکستان داده نمی‌شود.

معصومه جعفری، معاون سخنگوی وزارت صحت عامه به صدای امریکا گفت: "امکان افزایش ظرفیت معاینات در افغانستان کمتر است و تاکید براین است که سفر کمتر شود. با پاکستان بحث صورت می‌گیرد تا ببینیم که این مشکل را چطور حل کنیم."

پیش از این، تنها مسافرانی که توسط طیاره به پاکستان سفر می‌کردند مکلف بودند که تصدیق منفی بودن آزمایش کروناویروس را به مقام‌های پاکستانی ارایه کنند.

مقررات جدید از سوی مقام‌های پاکستانی تنها در بندر تورخم وضع شده و در سپین بولدک و چمن، تا کنون از مسافران چنین مدرکی مطالبه نمی‌شود.

این در حالی است که واقعات کووید۱۹ در افغانستان بار دیگر افزایش یافته و به گفتۀ مقام‌های وزارت صحت عامۀ افغانستان تنها در ۲۴ ساعت گذشته ۲۷۱ واقعۀ جدید کووید۱۹ در آن کشور ثبت شده و ۲۱ نفر دیگر در اثر ابتلا به این بیماری جان باخته اند.

XS
SM
MD
LG