لینک های دسترسی

Breaking News

روزنامه های پاکستانی در افغانستان، منبع تبلیغات سخنگوهای طالبان


وزارت امور داخله افغانستان محتوای نشریه های پاکستانی پخش شده در افغانستان را منبع تبلیغات سخنگویان طالبان عنوان کرده، امر ممنوع کردن پخش تمام این روزنامه ها در ولایات شرقی افغانستان را صادر کرده است.

وزارت داخله افغانستان با نشر خبرنامه یی گفته است که "حلقات مخصوص مربوط گروه طالبان باعث مخشوش شدن اذهان عامه مردم افغانستان میگردد."

این خبرنامه حاکی است "در این اواخر این نشریه ها، به حیث نشریه های ضد منافع مردم افغانستان و منحیث منبع تبلیغات سخنگویان طالبان به نشرات غرض آلود و بدور از واقعیت دست زده است."

صدیق الله توحیدی، مسوول دیده بان رسانه ها در موسسه نی می گوید مقوله آزادی بیان در چوکات قانون اساسی و قانون رسانه های همگانی افغانستان در داخل محدوده جغرافیایی افغانستان برای فعالیت رسانه ها ودسترسی شهروندان به معلومات موانع واشکالی ندارد.
اما توحیدی بحث فعالیت نشریات کشورهای همسایه افغانستان به ویژه پاکستان و ایران داخل افانستان را جدا از مقوله آزادی بیان می داند.

مسوول دیده بان رسانه ها در موسسه نی گفت: "روزنامه های پاکستانی مطالب موثقی ارائه نمی کنند. علاوه بر آن با استفاده از عمال نفوذی شان در شرق افغانستان دراخبار در روزنامه های شان مواردی را می گنجانند مطالبی است که مردم را به قیام وجنگ علیه نظام موجود و علیه دموکراسی تحریک می کند."

وزارت امورداخله افغانستان ورود این نشریه ها را به افغانستان ممنوع اعلان کرده و به قوماندانی زون نمبر 1 سرحدی و قوماندانی های امنیه ولایتهای ننگرهار، کنر و نورستان دستور داده تا آن نشریات را، جمع آوری کنند.

صدیق الله توحیدی، مسوول دیده بان رسانه ها در موسسه نی می گوید: "حکومت افغانستان مجبور شده که جلو این پروپاگندا و تبلیغات را بگیرد درغیرآن در هر روزنامه پاکستانی وقتی بحث از قهرمان بودن اسامه بن لادن صورت می گیرد وقتی گزارش هایی از طالبان وحملات انتحاری به عنوان عملیات استشهادی نام برده می شود برروان مردم اثر گذار است."

وزارت داخله افغانستان گفته است این نشریه ها که در این اواخر به خاک افغانستان ارسال میگردند اکثرا مواد نشراتی آنها بطور مشخص نیروهای افغان را هدف قرار داده، خلاف ارزش های دینی، فرهنگی و اجتماعی مردم افغانستان می باشد.

حملات شورشیان در شرق

اعتراضات افغانها به راکت پراگنی پاکستان به خاک افغانستان
اعتراضات افغانها به راکت پراگنی پاکستان به خاک افغانستان
ولایات شرقی افغانستان ازجمله ننگرهار، کنر و نورستان طی کمتر از دوسال گذشته به طور ویژه صحنه حملات شورشیان و راکت پراگنی نیروهای پاکستانی به خاک افغانستان از آن طرف سرحد بوده است.

افغانستان به تشدید حملات شورشیان طالبان و راکت پراگنی پاکستان به طور پراکنده وغیر قابل توجه یی واکنش نشان داده است.

چندین مظاهره مردمی در این ولایات شرقی درمحکومیت حملات راکتی پاکستان برپا شد. قانون گزاران افغان در شورای ملی افغانستان ضمن محکومیت راکت پراگنی پاکستان وزرای بخش سیاسی وامنیتی را استجواب قرار داد. و حکومت افغانستان نیز از طریق مجاری دپلماتیکی نگرانی خود را از تداوم راکت پراگنی پاکستان به مقامات ارشد آن کشور رسانید. اما هیچ واکنش شدید وجدی از خود بروز نداد.

به نظر صدیق الله توحیدی وزارت داخله افغانستان دیرتر متوجه اقدام علیه پخش نشریه های پاکستانی شده است. زیرا حکومت پاکستان قبلا، به گفته آقای توحیدی، در پخش نشرات رسانه های افغان به ساکنان آن طرف سرحد افغانستان با پاکستان موانعی ایجاد کرده بود.
XS
SM
MD
LG