لینک های دسترسی

Breaking News

افت تاریخی ارزش روپیهٔ پاکستانی؛ قیمت یک دالر به ۲۲۲ روپیه رسید 


همزمان با بحران اقتصادی در پاکستان، پول رایج این کشور نیز به گونهٔ تاریخی ارزش‌اش را از دست داده و امروز ۱۹ جولای (۲۸ سرطان) در بازار‌های اسعار ۲۲۲ روپیه در مقابل یک دالر تبادله شد.

این در حالی است که روز گذشته یک دالر در مقابل ۲۱۵ روپیه پاکستانی تبادله می‌شد، به این معنی که در یک روز روپیهٔ پاکستانی ۶.۹ در صد ارزش خود را از دست داد.

ملک بوستان، رییس اتحادیهٔ صرافان پاکستان به صدای امریکا گفت که دلیل عمدهٔ افت ارزش واحد پولی این کشور وضعیت بی‌باور سیاسی است.

وضعیت اقتصادی در این کشور آسیایی جنوبی در سال‌های اخیر رو به رکود نهاده است و یکی از دلایل برکناری عمران خان، صدر اعظم پیشین این کشور از قدرت نیز وضعیت بد اقتصادی خوانده شده است.

حکومت پاکستان برای بیرون‌رفت از این وضعیت با صندوق بین المللی پول توافقی را امضا کرده است که بر اساس آن به این کشور در ماه اگست ۱.۱۷ میلیارد دالر قرضه داده می‌شود.

تحلیلگران امور می‌گویند که کشیدگی‌های جاری سیاسی در پاکستان ممکن بر توافق صندوق بین المللی پول با اسلام‌آباد نیز تاثیر منفی بگذارد.

با افزایش بحران اقتصادی، نرخ مواد خوراکی، نفت و گاز در این کشور افزایش یافته و شهروندان آن به دلیل ناتوانی حکومت بر اسلام‌آباد انتقاد می‌کنند.

حکومت پاکستان در همین اواخر در تلاش برای تقویت ارزش پولی این کشور گفت که پس از این ذغال سنگ از افغانستان را به روپیهٔ پاکستانی خریداری خواهد کرد. حکومت طالبان اما تا اکنون در مورد اینکه ذغال سنگ را به روپیهٔ پاکستانی به فروش خواهند رساند یا نه اظهار نظر نکرده اند.

گزارش رادیو دیوهٔ صدای امریکا

XS
SM
MD
LG