لینک های دسترسی

Breaking News

طالبان پاکستانی با اسلام‌آباد آتش‌بس 'نامحدود' اعلام کرد 


تحریک طالبان پاکستانی امروز دوم جون (۱۲ جوزا) با اسلام‌آباد آتش‌بس "نامحدود" اعلام کرده و گفت که پیشرفت‌های گسترده‌ای در جریان مذاکرات صلح در کابل، پایتخت افغانستان، به میان آمده است.

بر اساس گزارش فرانس‌پرس، محمد خراسانی، سخنگوی گروه طالبان پاکستانی، در یک اعلامیه‌ای که در کابل نشر شد گفته است: "در جریان ملاقات دو روزه پیشرفت‌های گسترده صورت گرفت و در نتیجهٔ آن رهبری تحریک طالبان پاکستانی، آتش‌بس را تا اطلاع بعدی تمدید کرد."

سخنگوی این گروه افزود که برای پیشبرد مذاکرات، ملاقات‌های بیشتری میان دو طرف در روزهای آینده صورت خواهد گرفت.

یک مقام حکومت پاکستان که نخواست در گزارش نامش ذکر شود،به فرانس پرس گفت که مذاکرات برگزار شده در کابل "مسیر مثبت" را می‌پیماید.

مذاکرات صلح میان تحریک طالبان پاکستانی و اسلا‌م‌آباد به میانجی‌گری طالبان افغان پس از آن تقویت شد که هیات ۵۰ نفری بزرگان قبایلی دو روز پیش از پاکستان به کابل رسید.

آتش‌بس قبلی میان دو جانب که به میانجی‌گری طالبان افغان عقد شده بود، دو روز پیش منقضی شد.

پیش از این نیز، آتش‌بس ۳۰ روزه میان دو طرف به میانجی‌گری طالبان افغان صورت گرفته بود.

ذبیح‌الله مجاهد، سخنگوی حکومت طالبان، به تاریخ ۱۸ می (۲۸ ثور) در تویتر نوشته بود که این مذاکرات با "پادرمیانی امارت اسلامی" در کابل انجام شد که به گفتۀ وی در کنار "پیشرفت قابل توجه" بر آتش‌بس کوتاه مدت توافق نیز صورت گرفت.

اما طالبان افغان و حکومت پاکستان تا اکنون در خصوص این دور تازهٔ گفتگو‌ها به گونهٔ رسمی اظهار نظر نکرده اند.

پس از آن که گروه طالبان افغان سال گذشته یک بار دیگر بر افغانستان مسلط شد، اسلام‌آباد از حملات طالبان پاکستانی، به ویژه در مناطق مرزی کوهستانی با افغانستان شکایت داشته است.

اسلام‌آباد همواره گفته است که طالبان پاکستانی با استفاده از خاک افغانستان در آن کشور حملات شان را طرح و راه اندازی می‌کنند.

بر اساس گزارش‌های محلی، اردوی پاکستان همواره مناطق مرزی خاک افغانستان را مورد حملات راکتی قرار داده و ادعا می‌کند که طالبان پاکستانی در این مناطق مخفی شده اند.

ماه گذشته، مقامات طالبان گفتند که در جریان یک حملهٔ هوایی نیروهای پاکستانی در شرق افغانستان، ۴۷ نفر کشته شدند.

اسلام آباد در مورد آن حمله اظهار نظر نکرد، اما از کابل خواست امنیت مرز‌ها را تامین کنند تا جلو حملات تندروان گرفته شود.

یک هفتۀ پس از آن، ملا محمد یعقوب، وزیر دفاع حکومت طالبان، گفت که به خاطر "مصالح ملی" این حملات را تحمل کرده است.

ملا یعقوب اما شدار داد که پس از این در برابر چنین حملات خاموش نخواهند نشست.

پاکستان در حالی ادعا می‌کند که طالبان پاکستانی در داخل افغانستان پناهگاه دارند که حکومت پیشین افغانستان همواره اسلام‌آباد را به آموزش، تمویل و تجهیز تندروانی متهم می‌کرد که در افغانستان دست به اعمال تروریستی می‌زدند.
در تهیهٔ این مطلب از گزارش فرانس پرس استفاده شده است.

XS
SM
MD
LG