لینک های دسترسی

Breaking News

اعتراضات در فرانسه در مخالفت با اخراج اجباری مهاجرین افغان از پاکستان


اعتراض اعضای جنبش تحفظ پشتون ها و افغان ها در پاریس
اعتراض اعضای جنبش تحفظ پشتون ها و افغان ها در پاریس

شماری از اعضای تحریک تحفظ پشتون‌ یا پی تی ام در کنار شماری از پناهجویان افغان‌ در شهر پاریس، پایتخت فرانسه، در مخالفت با اخراج اجباری و دسته‌جمعی افغان‌ها از پاکستان، گردهمایی کردند و از سازمان ملل متحد خواستند که هرچه زوتر در برابر پاکستان اقدام جدی کند.

معترضان تصمیم پاکستان در برابر مهاجرین افغان را خلاف معیار‌های بین المللی خوانده و هشدار دادند که به اعتراضات خود در سرتاسر اروپا ادامه می‌دهند.

مالک بازی، نماینده تحریک تحفظ پشتون‌ها در اروپا، گفت: "از این به بعد تظاهرات ما در کشورهای مختلف اروپا ادامه دارد تا وقتی که تصمیم جابرانه پاکستان علیه افغان‌ها، متوقف شود و پاکستان از این کار خود عقب نشینی کند."

معترضان که شعار‌های ضد پاکستان را حمل می‌کردند، پولیس پاکستان را متهم کردند که با مهاجرین افغان برخورد "غیر انسانی" کرده و حکومت پاکستان را به "تاراج" سرمایه‌های مهاجرین افغان متهم کردند.

مقام‌های پاکستانی پیش از این گفته بودند که پولیس به سرمایه‌ و اموال مهاجرین کار نداشته است.

اعتراض کنندگان در پاریس خواهان توقف فوری اخراج اجباری و دسته جمعی مهاجرین افغان از پاکستان شدند.

حبیب الرحمان زمان‌خیل، نماینده تحریک تحفظ پشتون‌ها در پاریس، گفت: "ما در واکنش به همین تصمیم پاکستان این جا جمع شدیم تا به جهانیان صدای خود را برسانیم. این کار آنان سرپیچی آشکار حقوق بشر است. هر کمکی که پاکستان به نام مهاجرین، از سازمان ملل متحد و یا دیگر کشور‌ های جهان می‌گیرد،‌ هرچه زودتر متوقف شود."

بر اساس ادعای مقام های پاکستان، پیش از روند اخراج اجباری پناهجویان فاقد مدرک اقامت از پاکستان، نزدیک به یک میلیون و ۷۰۰ هزار افغان در پاکستان، بدون اسناد اقامت قانونی زندگی می‌کردند. اما به گفتۀ مقام‌های پاکستانی در چند هفتۀ اخیر بیش از ۴۰۰ هزار مهاجر افغان به کشور شان برگشته اند.

مقام‌های پاکستان، با وجود واکنش‌های داخلی و خارجی، بر بیرون کردن بدون قید و شرط تمامی مهاجرین بدون اسناد قانونی اقامت در آن کشور تاکید دارند.

فصل سرما و نبود امکانات از چالش‌های است که عودت کنندگان را در افغانستان با مشکلات جدی روبرو ساخته است.

گروه

XS
SM
MD
LG