لینک های دسترسی

Breaking News

روند توزیع پاسپورت فردا در هفت ولایت آغاز می‌شود


همزمان با افزایش مراجعین در عقب دروازۀ ریاست پاسپورت در کابل، طالبان می‌گویند که قرار است فردا روند توزیع پاسپورت را در هفت ولایت این کشور آغاز کند.

علم گل حقانی، رییس ادارۀ عمومی پاسپورت وزارت داخلۀ طالبان روز شنبه ۱۳ نومبر (۲۲ عقرب) به خبرنگاران گفت که در مرحلۀ نخست قرار است روند توزیع پاسپورت نخست در ولایات ننگرهار، قندهار، هرات، بلخ، کندر، خوست و پکتیا شروع شود.

آقای حقانی هدف از این کار را، ایجاد سهولت برای مراجعین پاسپورت عنوان کرد و گفت که به زودی روند ثبت نام برای درخواست پاسپورت به گونۀ آنلاین در کابل از سر گرفته خواهد شد.

در حال حاضر، طالبان تنها به افرادی در کابل پاسپورت توزیع می‌کنند که پیش از مسلط شدن این گروه بر افغانستان، به گونۀ آنلاین ثبت نام کرده بودند.

طالبان همچنین تنها به بیمارانی که امکان تداوی شان در افغانستان موجود نیست، پاسپورت می‌دهند. هم اکنون هزاران نفر در عقب دروازۀ ریاست پاسپورت در کابل حضور دارند و منتظر اند تا پاسپورت شان را به دست‌ بیاورند.

رییس ادارۀ عمومی ریاست پاسپورت وزارت داخلۀ طالبان تاکید کرد که اولویت به افرادی داده خواهد شد که پیش از این فورم آنلاین را تکمیل کرده و یا مدرک قانونی در اختیار دارند.

پیش از این برخی از شهروندان افغانستان از عدم توانایی ریاست پاسپورت خبر داده و گفته بودند که این ریاست برای رسیدگی به درخواست‌های مراجعین ناتوان است.

مقام‌های طالبان گفته اند که آنان ممکن تا ۶۰۰۰ پاسپورت، در روز برای مراجعین توزیع کنند، اما متقاضیان پاسپورت می‌گویند که این روند در حال حاضر به کندی به پیش می‌رود.

با وجود آنکه گروه طالبان ادعا دارند که رشوه‌ستانی را از دفاتر دولتی حذف کرده اند، اما پیش از این، شماری از باشندگان کابل در صحبت با دفتر مرکزی صدای امریکا در واشنگتن گفتند که شماری از کمیشن‌کاران تا ۴۰۰ دالر امریکایی در بدل هر پاسپورت می‌خواهند.

XS
SM
MD
LG