لینک های دسترسی

یادبود از سالروز حمله جاپان به لنگرگاه پرل امریکا


امریکایی هایی که از حمله جاپان بر لنگرگاه پرل نجات یافته بودند، روز شنبه گردهم آمدند تا از هفتاد و دومین سالروز این حمله یادبود کنند.

بسیاری از این افراد در سنین ۹۰ سال قرارداشتند. این درگیری که باعث هلاکت ۲۰۰۰ تن گردید ، ایالات متحده امریکا را به سوی جنگ دوم جهانی کشانید.

در حدود ۵۰ نجات یافته این رویداد دراین گردهمایی اشتراک کردند. بسیاری از آنان با کمک چوکی های تیرک دار راه می رفتند در حالیکه تعدادی هم برعصا تکیه زده و یا با کمک اعضای خانواده شان همراهی می شدند.

آنها از هفتم دسمبر ۱۹۴۱ یادبود به عمل آوردند روزی که در مور آن در آن زمان رئیس جمهورفرانکلین روزولت گفته بود "آیا با رسوایی زندگی می کنید؟"

حمله بر لنگرگاه پرل، واقع در جزیره آواهو تقریبا جان ۲۴۰۰ امریکایی را گرفت. در این رویداد قوای هوایی و بحری جاپان با راکت های زیردریایی بر کشتی جنگی یو اس اس آریزونا یورش بردند و ۱۱۷۷نفر از عمله ۱۴۰۰ نفری این کشتی را از بین بردند.

هری هاریس، فرمانده نیروهای بحری امریکا در میان این مجمع می گوید:
"ما برای آنانی که آخرین قطرات خون خود را در آن روز به خاطراین ملت ریختانده اند، غم و اندوه عمیق خود را در از دست دادن همچو قوت ها ابراز می داریم اما در عین حال ما از تحفه گرانبهایی آنان که آزادی است ، الهام می گیریم . آنان هیچگاهی از بین نرفته اند اما با کسانی که برنده جنگ دوم جهانی استند، زنده می باشند. بازماندگان پرل هاربر به ما هشداریه اند تا ما به یاد داشته باشیم که بیداری وجدان همیشه قیمتی است برای آزادی واینکه امریکا دوباره هرگز غافلگیرنشود."
الین مورتنز، مسئول برنامه یاد بود از قربانیان کشتی یو اس اس آریزونا می گوید باور براین است که تعدادی بازمانده این حمله از جمع تقریبا ۲۰۰۰ الی ۲۵۰۰ هنوز هم زنده باشند .

برای ٧٢ سال است که سربازان بازنشته، اقاراب و چهره های برجسته به رسم ادعای احترام ساعت ۰۷:۵۵ صبح، یک لحظه خاموشی را اختیار می کنند. درست درهمان لحظه حمله صورت گرفته بود.

مراسم یاد بود با پرواز طیاره و فیر راکت به احترام کشتی یو اس اس آرزونا آغاز شد. در این حمله ، برعلاوه کشته شدگان، ۱۱۷۸ امریکایی زخمی شد. ده ها کشتی جنگی امریکایی غرق شد و یا هم به شدت آسیب دید و در عین زمان ۳۲۳ طیاره از بین رفت.

گزارش: خبرگزاری رویترز
ترجمه: رویا زمانی
XS
SM
MD
LG