لینک های دسترسی

Breaking News

رمضان توام با ترس، گرسنگی و محرومیت در موصل


آرشیف: قیمت مواد غذایی در شهر موصل تا ۲۰ برابر افزایش یافته است

مردم در شهر موصل عراق می گویند که ماه رمضان جاری، بدترین تجربۀ آنان در طول زندگی شان بوده است، زیرا آنان با جنگ، گرسنگی و محرومیت به سر می برند.

باشندگان شهر موصل عراق ماه رمضان امسال را با ترس و گرسنگی سپری میکنند. این شهر که بخش هایی آن هنوز تحت تصرف گروه دهشت افگن داعش قرار دارد، وضعیت بدی را بالای مردم آن منطقه تحمیل کرده است.

آنان می گویند که ماه رمضان سال جاری بدترین تجربه در طول زندگی شان بوده که با جنگ و محرومیت سپری میشود.

یکی از باشندگان شهر موصل تحت تصرف گروه دهشت افگن داعش، خود را با نام مستعار سلام معرفی کرد و گفت که در طول زندگی اش ماه رمضان را به این گونه ترس، محرومیت و جنگ سپری نکرده است.

آقای سلام در مورد مشقت زندگی در موصل می گوید که "ما به تدریج از گرسنگی میمیریم، با سوپ گندم کهنه و فاسد روزۀ مان را افطار میکنیم."

این مرد که ۴۷ سال عمر دارد و پدر سه فرزند است در یک تماس تیلیفونی از یک قریۀ تحت محاصرۀ نیروهای عراقی با خبرگزاری رویترز صحبت کرد اما از ترس گروه داعش نخواست نامش را ذکر کند.

یگانه ادعای این باشندۀ موصل اکنون زنده ماندن خانواده اش در روز های اخیر خلافت خود خوانده گروه دولت اسلامی است.

عملیات نظامی برای پس گیری شهر موصل از چنگ تندروان داعش، هشت ماه قبل آغاز گردید. اما تندوران داعش هنوز هم در داخل و اطراف شهر کهنه موصل محاصره شده اند.

ملل متحد میگوید که حدود ۲۰۰ هزار نفر که نصف آنان را کودکان تشکیل میدهند، در این محاصره گیر مانده اند.

بر اساس معلومات این سازمان، صد ها نفر دیگر در حال فرار از این شهر یا در جریان فیر های متقابل و یا هم از سوی نشانزنان گروه داعش به ضرب گلوله کشته شدند.

دهشت افگنان داعش از غیرنظامیان میخواهند تا در ساحات تحت ادارۀ آنان باقی بمانند تا از آنان منحیث سپر انسانی استفاده کنند.

اجساد انسان های زیادی در نزدیکی خط مقدم جنگ در روی جاده ها باقی مانده است.

یکی از باشندگان دیگر این شهر گفت که داعش به او هشدار داده است که اجساد اعضای خانواده اش را دفن نکند، تا درس و عبرتی برای کسانی باشند که آنان نیز میخواهند فرار کنند.

مردم که از جنگ های شهر موصل فرار کرده اند، در گرمای شدید در خیمه ها زندگی می کنند
مردم که از جنگ های شهر موصل فرار کرده اند، در گرمای شدید در خیمه ها زندگی می کنند

اما آنانی که نمیخواهند خطرات فرار را متقبل شوند، با خطر کشته و زخمی شدن در داخل منازل شان در حالی مواجه اند که دسترسی محدودی به غذا، آب و مراقبت های صحی دارند.

گرسنگی و افزایش قیمت مواد غذایی

آقای سلام گفت که گرسنه بودن کودکانش برای او شکنجه دهنده است.

آقای سلام ابراز امیدوار کرد و گفت که "کاش نیروهای امنیتی عراق تمامی جنگجویان داعش را از بین ببرند. من میخواهم که خانواده ام یک بار دیگر زندگی عادی داشته باشد."

قیم مواد غذایی نیز در ساحات تحت تصرف داعش افزایش یافته است. باشندگان شهر کهنه میگوید که قیمت مواد غذایی تا ۲۰ برابر افزایش یافته است. قیمت یک کیلو گرام برنج ۴۰ دالر و قیمت یک کیلوگرام آرد به ۲۰ دالر رسیده است.

فروشندگان، مواد غذایی و ادویه را تنها به افراد مورد اعتماد و همسایه هایشان به فروش میرسانند، زیرا اگر تندروان از آن با خبر شوند، همه اش را تاراج میکنند.

XS
SM
MD
LG