لینک های دسترسی

Breaking News

بنیادگرایان هندو خواستار تحقیق در مورد 'تاریخ حقیقی' تاج محل شدند


تاج محل
تاج محل

بنیادگرایان هندو مدعی‌اند که "تاج محل" میراث جهانی و به ثبت رسیدهٔ یونسکو بر ویرانه‌های یک معبد هندو بنا شده و باید بار دیگر به معبد هندو تبدیل شود.

در تازه ترین رویداد راجیش سینگ، رییس روابط عمومی حزب حاکم "بهاراتیا جناتا" دادخواستی را به محکمهٔ عالی هند فرستاده و خواهان تشکیل یک کمیتۀ حقیقت‌یاب برای تحقیق در زمینۀ منشا و تاریخ حقیقی تاج محل شده است.

این عضو رهبری حزب حاکم هند مدعی شده است: "گرچه گفته شده اکبر شاه گورکانی، امپراتور هندوستان تاج محل را ساخته، اما هیچ شواهد علمی برای اثبات این واقعیت وجود ندارد."

این مقام ارشد حزب حاکم به رهبری نرندرا مودی، صدراعظم هند، مدعی است که شورای ملی پژوهش و آموزش هند به وی گفته است: "هیچ منبع اولیه‌ای برای تایید ساخت تاج محل توسط اکبر شاه معروف به شاه جهان وجود ندارد."

آقای سینگ تایید کرده است که درخواست مشابهی نیز به سازمان باستان‌شناسی هند فرستاده، اما این سازمان ادعای او را رد کرده‌ است.

با این همه او باز هم خواهان تشکیل کمیتۀ حقیقت‌یاب متشکل از تاریخ‌نویسان و باستان‌شناسان شده تا به گفته وی با پژوهش دربارۀ منشای تاج محل، تاریخ آن را روشن کنند و به اختلافات تاریخی پیرامون این بنا پایان دهند.

پس از آن که محکمهٔ عالی شهر «الله‌آباد» دادخواست آقای سینگ را رد کرد، حال او به محکمۀ عالی شکایت برده تا این محکمه دستور بررسی برخی اتاق‌های مهر و موم شده داده و نیز اجازه بدهد که زمین آن لایه‌برداری شود تا آثار احتمالی مربوط به وجود تندیس‌های آیینی هندو یافت شود.

به گفته فعالان میراث فرهنگی هندوستان، ۳۰ سال پس از کارزار موفقیت‌آمیز بنیادگرایان هندو در تخریب مسجد بابری، آنان بار دیگر به محتویات یک کتاب با عنوان "تاج محل: داستان واقعی" نوشته "پی ان اوک" استناد می‌کنند که ۳۰ سال پیش مدعی شد تاج محل یک معبد شیوا بود که صدها سال پیش از شاه جهان بنا شده بود.

از جمله ادعاهای دیگر این کتاب این است که "واتیکان، کعبه، کاخ بکهینگهم و تاج محل همگی معابد هندو بوده اند که برای شیوا یکی از سه خدای مطرح آیین هندو ساخته شده بودند."

حال بنیادگرایان هندو خواستار انتقال تاج محل به پیروان آیین هندو شده و می‌گویند که باید این بناری تاریخی به معبد شیوا تغییر کاربری داده شده و پیروان هندو در آن عبادت کنند.

تاج محل که به عنوان میعادگاه عاشقان جهان شناخته می‌شود و سالانه میلیون‌ها گردشگر جهان برای بازدید آن به هند می‌روند، یکی از میراث‌های جهانی یونسکو است و حفاظت از آن بر عهده دولت هندوستان است.

تاج محل در ۱۰۴۰ خورشیدی به دستور اکبر شاه گورکانی توسط دو معمار به نام‌های "احمد و حمید لاهوری" ساخته شد و با درگذشت اکبر شاه، خود وی نیز در کنار همسرش در این مکان دفن شده است.

XS
SM
MD
LG