لینک های دسترسی

Breaking News

کمپاین واکسین پولیو در افغانستان؛ ۹.۹ میلیون کودک افغان واکسین می‌شوند


وزارت صحت عامۀ حکومت طالبان از آغاز دور جدید کمپاین واکسین پولیو در سراسر افغانستان خبر داده و گفته است که در این کمپاین، ۹.۹ میلیون کودک زیر سن پنج سال واکسین خواهند شد.

این وزارت روز دوشنبه ۲۳ می (دوم جوزا) گفت که این کمپاین واکسین پولیو به همکاری صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال (یونسف) و سازمان جهانی صحت راه‌اندازی می‌شود.

در سال جاری میلادی این چهارمین دور سراسری واکسین پولیو در افغانستان است که برای محو فلج کودکان در این کشور راه‌ا‌ندازی می‌شود.

وزارت صحت حکومت طالبان گفته است: "در این دور کمپاین، تمام ولایات افغانستان به شمول ولایات سرد سیر که به نسبت سردی هوا از دور قبلی کمپاین بازمانده بودند، تحت پوشش واکسین پولیو قرار می‌گیرند."

صندوق وجهی سازمان ملل متحد برای اطفال نیز از آغاز کمپاین واکسین پولیو در این کشور خبر داده و گفته در این دور، قرار است به کودکان زیر سن پنج سال "ویتامین A" به هدف تقویت سیستم معافیتی بدن شان داده شود.

وزارت صحت حکومت طالبان گفته است که افغانستان نسبت به هر زمان دیگر، به محو پولیو نزدیک‌تر شده، اما نیاز است تا تلاش‌های بیشتری در این راستا انجام شود.

قلندر عباد، سرپرست این وزارت گفته است که در حال حاضر، زمینه بهتر برای تطبیق واکسین فلج کودکان در سراسر این کشور مهیا شده و از کارمندان صحی و واکسیناتوران خواسته است که تلاش‌های بیشتری را برای محو کامل این ویروس انجام دهند.

این مقام حکومت طالبان در حالی از شرایط بهتر برای تطبیق واکسین پولیو در سراسر افغانستان خبر می‌دهد که در دور قبلی کمپاین واکسین پولیو که در ماه فبروری آغاز شد، هشت واکسیناتور در ولایات کندز و تخار توسط افراد مسلح ناشناس کشته شدند.

ملل متحد به تاریخ ۲۴ فبروری (پنجم حوت ۱۴۰۰) گفت که چهار واکسیناتوردر دو حادثهٔ جداگانه در شهر کندز و سه کارمند دیگر این کمپاین در ولسوالی امام صاحب ‌کشته شده اند. افزون بر آنان یک کارمند دیگر این کمپاین در تالقان مرکز ولایت تخار کشته شد.

بر اساس معلومات وزارت صحت طالبان در سال ۲۰۲۲ میلادی، یک واقعۀ مثبت فلج کودکان در ولایت پکتیکا ثبت شده که به گفتۀ این وزارت ویروس آن شباهت به ویروسی داشت که در شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان شایع است.

XS
SM
MD
LG