لینک های دسترسی

Breaking News

کمپاین سه روزۀ واکسین در ولسوالی شیندند


مقامات صحی، همکاری خانواده ها به ویژه مادران را در تطبیق واکسین پولیو ضروری عنوان کرده اند.

نخستین دور کمپاین بهاری تطبیق واکسین پولیو در ولسوالی شیندند هرات سر از روز سه شنبه ۱۷حمل آِغاز شده و برای سه ادامه دارد.

مسؤولین معافیت کتلوی در حوزه غرب می‌گویند به دلیل درگیری بین گروه طالبان در آن ولسوالی، به ویژه در منطقه "زیر کوه"، اطفال از تطبیق کمپاین واکسین بازمانده بودند.

داکتر غلام‌احمد دانش مسؤول معافیت کتله یی در غرب می‌گوید که در این کمپاین سه روزه سعی دارند واکسین ضد فلج اطفال را بر دست کم ۹۰ هزار طفل زیر سن پنج سال تطبیق کنند.

آقای دانش می گوید "موضوع شیندند به خاطر نبود امنیت و یک مقدار مخالفت‌ها و جنگ‌ها به تعویق افتاد که الحمدالله چون فعلاً جنگی در شیندند وجود ندارد و اوضاع عادی است، روز سه شنبه کمپاین در آنجا شروع می‌شود."

مسوول معافیت کتله یی ابراز امیدواری می کند که مردم طبق تعهدی که به آنان داده اند، بتوانند تمام اطفال زیر پنج سال را قطره ضد فلج اطفال و اطفال شش ماه تا پنج سال را کپسول ویتامین A بخورانیم.

آقای دانش همچنان می گوید تنها در صورتی خواهند توانست واکسین پولیو را در بین تمام اطفال ولسوالی شیندند تطبیق کنند که مردم با آنان همکار باشند.

آموزش و آگاهی دهی به شاگردان مکتب

فاروق شاه اکبری مسؤول آگاهی‌دهی این اداره، همچنان از استادان مکاتب در ولسوالی شیندند هرات می‌خواهد از طریق آموزش به شاگردان، سطح آگاهی خانواده‌ها از فواید واکسین پولیو را بلند ببرند.

آقای اکبری به رادیوآشنا صدای امریکا گفت "یک پیام و یک خواست از مردم محترم ولسوالی شیندند هرات داریم، اینکه آنان هر چه بیشتر با کارمندان صحی جامعه یا رضاکاران یا تیم‌های واکسیناسیونی که درب خانه به خانه می‌آیند و واکسین می‌کنند، همکار باشند."

آقای اکبری به ویژه از استادان مکاتب می خواهد تا شاگردان خود را بفهمانند و این پیام را به خانواده‌های شان برسانند که واکسین ضد فلج اطفال "این هفته در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنج شنبه جریان دارد و تیم‌ها به درب خانه‌های شما می‌آیند، آنان را بپذیرید و همکاری نمایید."

با این همه باشنده گان ولسوالی شیندند نگران انتقال ویروس پولیو از ولایت جنوبی هلمند به آن منطقه از طریق رفت و آمدهای مردم استند.

داکتر علاوالدین همت آمر شفاخانه شیندند هرات نیز در گفتگو با رادیو آشنا صدای امریکا از وزارت صحت عامه افغانستان و دونرهای همکارش می‌خواهد تا با روی دست گرفتن یک برنامه منظم به این نگرانی پایان دهند.

اما داکتر غلام‌احمد دانش مسؤول معافیت کتله یی می‌گوید "در تمام دروازه‌های ورودی شاهراه های حوزۀ غرب تیم های سیار واکسیناسیون پولیو دارند که هنگام رفت و آمد مسافرین اطفال زیر پنج سال شان را واکسین میکنند.

عالمان دین نیز می‌گویند که تطبیق واکسین توسط کارمندان صحی بر اطفال هیچ ممانعتی ندارد و از باشند‌گان ولسوالی شیندند می‌خواهند ضمن همکاری با کارمندان صحی، دو قطره واکسین پولیو را به دهان تمام اطفال زیر پنج سال شان بچکانند.

مولوی سید بهاءالدین ؛ عالم دین در هرات می‌گوید "دین اسلام می گوید عقل سلیم در بدن سالم است و وقتی ما میتوانیم بدن سالم داشته باشیم که از کودکی اولاد خود را تا کلان سالی در برابر امراض خطرناک و کشنده محافظت کنیم و بر این اساس اسلام کاملا بر صحتمندی جامعه تاکید کرده است.»

قرار است در جریان ماه آینده میلادی نیز یک دور واکسین زرقی پولیو بر اطفال در ولسوالی شیندند هرات تطبیق شود تا به معافیت آنان در برابر این بیماری افزوده شود.

XS
SM
MD
LG