لینک های دسترسی

Breaking News

پمپیو و ملک سلمان در مورد تهدید ایران صحبت کردند


وزیر خارجۀ ایالات متحده با سلمان، پادشاه عربستان سعودی دیدار کرد و نگرانی‌های مشترک امنیتی واشنگتن و ریاض در مورد ایران، از نکات اساسی بحث بود.

مایک پمپیو پیش از سفر به ریاض گفته بود که در مورد وضعیت حقوق بشر در سعودی و سرنوشت شهروندان امریکایی سعودی تبار که در زندان‌های عربستان محبوس اند یا هم اجازه بیرون شدن از آن کشور را ندارد، با مقام‌های ریاض صحبت خواهد کرد.

آقای پمپیو در این سفر از پایگاه هوایی شهزاده سلطان عربستان که در آن ۲۵۰۰ نظامی امریکایی مستقر اند دیدار کرد که جت‌های جنگی اف-۱۵ امریکایی همه روزه ای این پایگاه ماموریت‌های نظامی را در عراق و سوریه انجام می‌دهد.

افزون بر این، ایالات متحده دو دستگاه دفاع راکتی پتریوت را در پایگاه شهزاده سلطان عربستان سعودی مستقر کرده است تا هر گونه حملۀ احتمالی ایران را بر عربستان سعودی دفع کند.

پس از افزایش تنش میان واشنگتن و تهران، ایالات متحده تابستان گذشته قوای امریکایی را به عربستان سعودی اعزام کرد و این اقدام بخشی از حضور بیشتر قوای امریکایی در شرق میانه است.

ایالات متحده و عربستان سعودی، ایران را در حملات سپتمبر سال گذشته بر تاسیسات نفت سعودی مقصر می‌دانند، ادعایی که از سوی تهران رشد شده است. شورشیان حوثی یمن که از حمایت ایران برخوردار اند، مسوولیت حملات بر تاسیسات نفت سعودی را بر عهده گرفته اند.

ایالات متحده و عربستان سعودی از چندین دهه به این سو متحدین نزدیک بوده اند، اما روابط میان دو کشور پس از کشته شدن جمال خاشقجی، روزنامه نگار واشنگتن پست در قنسلگری عربستان سعودی در شهر استانبول ترکیه، مکدر شد.

علاوه بر آن، کانگرس امریکا نیز عربستان را به خاطر مداخلۀ نظامی در یمن، مورد انتقاد شدید قرار داده است. مداخلۀ نظامی ایتلاف به رهبری سعودی در یمن منجر به بدترین فاجعۀ بشری در جهان شده است. با اینحال، عربستان سعودی بزرگترین خریدار اسلحۀ امریکا است.

XS
SM
MD
LG