لینک های دسترسی

Breaking News

پنج نفر به اتهام قتل خاشقجی در عربستان به مرگ محکوم شد


یک محکمه در عربستان سعودی پنج نفر را در ارتباط به قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد حکومت آن کشور، به اعدام و سه نفر دیگر را به زندان محکوم کرد.

سارنوال محکمه عربستان سعودی روز دوشنبه ۲۳ دسمبر (دوم جدی) با نشر اعلامیه‌ای گفته است که افراد محکوم به اعدام کسانی اند که به صورت مستقیم در قتل خاشقجی دست داشتند و مرتکب قتل شده اند.

کسانیکه به زندان محکوم شده اند، در پنهان کاری این قتل نقش داشته اند.

اما در این قضیه احمد الاسیری، معاون استخبارات و سعود القحطانی، مشاور مطبوعاتی محکمه شاهی که اعضای حلقه داخلی ولیهد عربستان سهودی اند به دلیل عدم موجودیت شواهد و مدارک ناکافی، برائت حاصل کردند. این دو مقام سعودی دو هفته پس از کشته شدن خاشقجی، از وظایف شان در قوسنلگری عربستان در استنابول، برکنار شده بودند.

جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستان سعودی که برای روزنامه واشنگتن پست نیز مقاله می نوشت در اکتوبر ۲۰۱۸ میلادی در قونسلگری عربستان سعودی واقع در شهر استانبول ترکیه، به قتل رسید. عربستان سعودی در وهلۀ نخست، این قتل را تکذیب کرد و ادعا کرد که آقای خاشقجی قنسلگری را ترک کرده است. اما بعد مقام های آن کشور پذیرفت که آقای خاشقجی به قتل رسیده است.

اگنس کالامارد، پژوهشگر ملل متحد در امور اعدام های غیر قانونی، در ماه جون گزارشی را نشر کرد و گفت که "شواهدی معتبر" وجود دارد که محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، در قضیۀ قتل آقای خاشقجی دخیل بوده است.

ارزیابی های ادارۀ استخبارات مرکزی ایالات متحده یا سی آی ای، نیز نشان می دهد که ولیعهد عربستان سعودی دستور قتل آقای خاشقجی را صادر کرده است، ادعایی که از سوی شهزاده محمد بن سلمان رد شده است.

XS
SM
MD
LG