لینک های دسترسی

Breaking News

پس از دیدار با غنی، پمپیو به دیدار مودی رفت


پس از دیدار با رهبران حکومت افغانستان، مایک پمپیو، وزیر خارجۀ امریک به روز چهارشنبه ۲۶ جون (۵ سرطان) در دهلی جدید با نرندرا مودی، صدر اعظم و سوبرامانیام جی‌شنکر، وزیر خارجۀ هند دیدار کرد.

آقای پمپیو در حالی به هند سفر می‌کند که در چند ماه اخیر، در چندین مورد بین دو کشور اختلاف نظر و کشیدگی ایجاد شده است.

در بعد تجارتی، در یک ماه اخیر امریکا و هند بر چندین قلم کالاهای تجارتی یکدیگر تعرفه وضع کرده اند. با آنکه میزان سالانۀ تجارت میان واشنگتن و دهلی جدید هم اکنون ۱۵۰ میلیارد دالر است، مقام‌ها بر ضرورت تعامل محتاطانۀ تجارتی میان دو کشور تاکید کردند.

از جانب دیگر، پس از آنکه واشنگتن معافیت خریداری نفت ایران را لغو کرد، هند نیز خریداری نفت را از ایران متوقف کرد. با وصف تنش بی پیشینه میان امریکا و ایران، اکنون مقام‌های هندی در تلاش اند تا برای خریداری نفت از ایران معافیت بگیرند.

مقام‌های هندی گفته اند که نگرانی‌های ایالات متحده را در خصوص ایرا درک می‌کنند، اما به گفتۀ آنان هند در این میان از رهگذر اقتصادی آسیب دیده است.

سوبرامانیام جی‌شنکر، وزیر خارجۀ هند گفت که تدارکات جهانی انرژی باید "ثابت، قابل پیش‌بینی و قابل دسترس" باشد. او گفت که آقای پمپیو این نکته را درک می‌کند که هند به صفت پنجمین اقتصاد بزرگ جهان، ۸۵ درصد انرژی مورد نیاز خود را از خلیج فارس تورید می‌کند.

با اینحال، وزیر خارجۀ امریکا گفته است که در مورد تجدید معافیت خریداری نفت از ایران هیچ بحثی با همتای هندی اش نداشته است، اما افزود که هر دو جانب توافق کردند تا به مشکلی که از این ناحیه متوجه هند شده است، رسیدگی صورت گیرد.

آقای پمپیو یکبار دیگر ایران را "بزرگترین حامی تروریزم در جهان" و عامل بی ثباتی در منطقه خواند. او یکروز پیش در کابل گفت: "تضعیف روند صلح (افغانستان)، به نفع ایران نیست. امیدوارم متوجه این مسله باشند. امیدوارم درک کنند که پیشرفت در مذاکرات صلح افغانستان، به سود تمام بازی‌گران منطقه است."

تخریش دیگر در روابط دو کشور، ناخوشنودی ایالات متحده از طرح هند برای خریداری سیستم دفاع راکتی اس-۴۰۰ از روسیه است. هرچند در دو سال گذشته، امریکا بزرگترین فروشندۀ تجهیزات نظامی به هند بوده است.

پس از پیروزی نرندرا مودی در انتخابات اخیر در هند، این نخستین سفر یک مقام بلندرتبۀ امریکایی به آن کشور می‌باشد.

انتظار می‌روند که دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا نیز در حاشیۀ نشست گروه جی-۲۰ که قرار است این هفته در جاپان برگزار شود، با صدر اعظم مودی دیدار کند.

XS
SM
MD
LG