لینک های دسترسی

Breaking News

ده‌ها جریب کشتزار کوکنار در ولایت فاریاب تخریب شد


مزرعهٔ کوکنار

مسوولان مبارزه با مواد مخدر طالبان در ولایت فاریاب می‌گویند که نیروهای آنان نزدیک به ۲۰ جریب کشتزار کوکنار را در بخش های مختلف این ولایت تخریب کرده اند. این در حالی است که دهقانان خواستار کمک دربخش تخم‌های اصلاح شده در بدل تخریب کشتزارهایشان شدند.

محمد یونس آخندزاده، مدیر مبارزه با مواد مخدر طالبان در ولایت فاریاب گفت که آمار دقیق کشت کوکنار در این ولایت وجود ندارد؛ اما بر بنیاد گزارش های آنان در ولسوالی های خواجه موسا، پشتون کوت، المار، قیصار، بلچراغ، گرزیوان و کوهستانات کوکنار کشت شده است.

به گفته آخندزاده نیروهای امنیتی ولایت فاریاب از دو ماه به اینسو کارزار تخریب این کشتزارها را در هفت ولسوالی یاد شده آغاز کرده اند.

او افزود :"از حدود دو ماه پیش ما کار زار را آغاز کرده ایم و تا کنون ۱۸ جریب زمین را از وجود کوکنار پاک سازی کردیم."

در جریان تخریب زمین های کوکنار در ولسوالی پشتون کوت از مردم خواست شده که به جای کوکنار گندم و سبزیجات کشت کنند.

برخی از باشندگان ولسوالی پشتون‌کوت با استقبال از کارزار تخریب زمین‌های کوکنار اضافه کردند که مواد مخدر سرنوشت میلیون ها افغان را نابود ساخته و کشت آن باید از بین برود.

منز‌الله، یکی از باشندگان ولسوالی پشتون‌کوت با استقبال از تخریب کشتزارهای کوکنار گفت: "کوکنار چیزی خوبی نیست. همه مردم را بد بخت کرده است. خوب شد که مسوولان مبارزه با مواد مخدر آمدند و این را تخریب کردند."

اما عزت الله، یک تن از دهقانان گفت که با کشت گندم نمی‌تواند به نیازمندی‌های زندگی خود رسید‌گی کند و از روی مجبوریت کوکنار کشت کرده است. او با نارضایتی از تخریب کشتزارهایش گفت که اکنون هیچ چیزی برایش باقی نمانده است.

عزت الله به صدای امریکا گفت: "غیر این دیگر هیچی نداریم. درآمد نداریم، کار نیست. چهار ماه شده از خزان تا حال علف هایشه جمع می کردم. "

این دهقان گفت که با فروش تریاک برای خانواده اش گندم و روغن می خرید. او از حکومت طالبان خواست که حالا در بدل تخریب کشتزارهایش، باید وی را کمک کند.

دهقانان فاریابی همچنان از حکومت طالبان می خواهند که در عوض ممنوعیت کشت کوکنار، برای آنان تخم های اصلاح شده و وسایل فنی زراعتی توزیع کند.

XS
SM
MD
LG