لینک های دسترسی

Breaking News

والی بامیان: بیش از ۴۵ هزار فامیل با خطر گرسنگی مواجه اند


مقام‌های محلی بامیان می‌گویند که بیش ۴۵ هزار فامیل "مطلق بی‌بضاعت" در این ولایت سروی شده است که نیاز به کمک‌های فوری مواد غذایی دارند.

به گفته این مقام‌ها، بیکاری، تشدید فقر و تهدید کروناویروس همه روزه به جمع نیازمندان به کمک در این ولایت افزوده است که به تازگی صدها فامیل نیازمند از کشورهای همسایه و ولایات کشور به دلیل تهدید این ویروس به بامیان آمده اند.

محمدطاهر زهیر، والی بامیان روز یکشنبه سوم می (۱۴ ثور) در یک نشست خبری از نهادهای خیریۀ ملی و بین‌المللی خواست که هرچه زودتر به کمک‌ نیازمندان در این ولایت بشتابد؛ زیرا به گفته وی حکومت افغانستان توان کمک رسانی به این خانواده‌ها را به صورت فوری ندارد.

آقای زهیر افزود: "بخشی از خیرین و نهادهای بین‌المللی که تا هنوز شتافته به یاری ودستگیری نیازمندان قدردانی می‌کنیم اما تقاضاداریم مارا یاری کنند زیرا احتمال خطر وجود دارد و ما نگران وضعیت هستیم".

به گفته آقای زهیر اگر به موقع برای این نیازمندان کمک رسانی صورت نگیرد، خطر گرسنگی زندگی این خانواده‌ها را تهدید می‌کند.

حکومت افغانستان به تازگی ۳۰ میلیون افغانی را برای مبارزه با بیماری کووید۱۹ به بامیان اختصاص داده است؛ اما مقام‌های محلی بامیان می‌گویند که این مبلغ تنها در بخش تجهیز مراکز صحی به مصرف می‌رسد و آنان خواستار همکاری نهادهای خیریه در زمینۀ فقرزدایی دراین ولایت اند.

محمد حسن اسدی، یک عضو شورای ولایتی بامیان می‌گوید که حکومت تا کنون در زمینۀ فقرزدایی هیچ اقدامی دراین ولایت انجام نداده است.

آقای اسدی افزود: "اگر از این به بعد هم حکومت در زمینۀ فقرزدایی بی تفاوت باشد ما شاهد فاجعه بدتر از کرونا خواهد بودیم چون مردم با فقر و گرسنگی به سر می‌برند".

با شیوع کروناویروس در افغانستان حکومت محلی بامیان از دو ماه به این‌سو بر فعالیت‌های روز مرۀ تجارتی دراین ولایت قیود وضع کرده است.

بامیان از ولایات فقیرنشین افغانستان است. براساس آمار ادارۀ محلی بامیان بیش از ۶۰ درصد باشندگان این ولایت در زیرخط فقر زندگی می‌کنند؛ اما امسال شیوع بیماری کوید۱۹ به میزان نیازمندان وفقرا افزوده است.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG