لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن تقاضای سویدن و فنلند را برای عضویت در ناتو تصویب کرد


جو بایدن، رییس جمهور امریکا،‌ حین تصویب عضویت فنلند و سویدن به پیمان نظامی ناتو
جو بایدن، رییس جمهور امریکا،‌ حین تصویب عضویت فنلند و سویدن به پیمان نظامی ناتو

جو بايدن، ریيس جمهور امریکا،‌ روز سه شنبه نهم اگست (۱۸ اسد) درخواست‌های فنلند و سویدن را برای پیوستن به پیمان اتلانتیک شمالی تصویب کرد و به این ترتیب، این دو کشور اروپایی یک گام دیگر به عضویت ناتو نزدیکتر شدند.

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین، فنلند و سویدن در واکنش به این اقدام مسکو درخواست‌های‌شان را برای پیوستن به پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو ارایه کردند.

بایدن گفت که این دو کشور اروپای شمالی با انجام "تعهد مقدس" برای دفاع متقابل این پیمان فرا اتلانتیک که رهبری آنرا ایالات متحده بر عهده دارد، به "متحدان جدید نیرومند و قابل اعتماد بسیار توانا" تبدیل خواهند شد.

سنای ایالات متحده در اوایل ماه اگست با ۹۵ رای موافق و یک رای مخالف عضویت این دو کشور را به پیمان ناتو تصویب کرد. از جمله ۳۰ عضو پیمان اتلانتیک شمالی،‌ایالات متحده بیست و سومین کشور عضو ناتو است که رسماََ از عضویت این دو کشور به این پیمان نظامی حمایت کرده است.

برای اینکه یک کشور عضویت ناتو را به دست بیاورند،‌ به اتفاق آرا نیاز است و همه اعضای این پیمان نظامی باید از پیوستن اعضای جدید حمایت کنند، در غیر آن، عضویت کشور جدید به ناتو پذیرفته نمی شود.

بایدن که پس از اقدامات دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین امریکا، اعادهٔ اتحاد سنتی امریکا را سنگ بنای حکومت خود قرار داده است، از پیمان ناتو به عنوان "بنیاد امنیت امریکا'' ستایش کرد.

رییس جمهور امریکا گفت که "ایالات متحده بر اتحاد متحدین فرا اتلانتیک متعهد است."

بایدن همچنین از فنلند و سویدن ستایش کرد و گفت که این دو کشور دارای "انستیتوت‌های قوی دموکراتیک، اردوی قوی و اقتصاد شفاف و قوی" اند که ناتو را تقویت بیشتر خواهند کرد.

رییس جمهور بایدن گفت که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه،‌ ''با تهاجم نظامی بر اوکراین، صلح و ثبات اروپا را درهم شکست. بایدن افزود، پوتین فکر می کرد که ناتو را از هم جدا خواهد کرد، اما در عوض "دقیقاََ چیزی را به دست میاورد که نمی خواست."

در همین حال، قصر سفید با نشر اعلامیه‌ای گفته است که قبل از مراسم تصویب عضویت این دو کشور،‌ بایدن با ماگدالنا اندرسن، صدراعظم سویدن،‌ و سایولی نینیستو،‌ رییس جمهور فنلند، صحبت تیلفونی کرد.

در اعلامیهٔ قصر سفید آمده است، در حالیکه روند عضویت فنلند و سویدن در ناتو پیش می رود، "رییس جمهور بایدن تاکید کرد که امریکا با فنلند و سویدن کار خواهد کرد تا در برابر هر نوع تهدید برای امنیت مشترک ما، جلوگیری از تهدید و مقابله با آن، هشیار و بیدار بمانند."

XS
SM
MD
LG