لینک های دسترسی

Breaking News

شرکت ترکی در بند کجکی سرمایه گذاری می کند


رئیس جمهور افغانستان گفته است که کار بالای توسعهء بند کجکی به زودی آغاز خواهد شد.

رئیس جمهور افغانستان روز یکشنبه حین سفرش به لشکرگاه، مرکز ولایت هلمند، گفت که کار بالای توسعۀ بند کجکی "به زودترین فرصت" آغاز خواهد شد.

محمد اشرف غنی گفت یک شرکت ترکی آماده است تا ۱۷۵ میلیون دالر در این پروژه سرمایه گذاری کند. انتظار می رود که با تطبیق این پروژه، بند کجکی توانایی ذخیره "یک میلیارد متر مکعب آب"را پیدا کند.

بند کجکی میان سال‌های ۱۹۵۰ تا ۱۹۵۴ از سوی کمپنی امریکایی موریسن، اعمار شد. فاز نخست این بند در همان زمان با ظرفیت تولید پنجاویک میگاوات برق، تکمیل شد، اما فاز دوم این بند به دلایل جنگ و مشکلات داخلی متوقف شد تا اینکه در سال ۱۳۹۵ خورشیدی، قرار داد فاز دوم بند کجکی، با شرکت "هفتادوهفت" ترکی به امضا رسید.

ذخیرۀ آبی بند کجکی، یک‌ونیم برابر بند سلما است و به گفتۀ مقامات وزارت انرژی و آب افغانستان دو برابر بند سلما نیز برق تولید خواهد کرد.

توسعۀ بند کجکی از سوی رئیس جمهور غنی در حال مطرح شده است که مشکل خشکسالی و حق آبۀ آب افغانستان به ایران، موجب تنش های لفظی میان کابل و تهران شده است.

مقام های افغان می گویند که بر اساس معاهدۀ دریای هلمند با ایران، حکومت افغانستان "۲۶ متر مکعب آب در ثانیه به ایران" تعهد کرده است که سالانه حدود ۸۰۰ میلیون متر مکعب آب می شود.

در چندین دههء گذشته اما سالانه بین ۲.۵ تا سه میلیارد مترمکعب آب دریای هلمند، به ایران سرازیر می‌شد.

در چند سال گذشته با احداث چندین بند برق و بندهای آب گردان، سرازیر شدن آب دریا های افغانستان به ایران تا اندازۀ کاهش یافته است.

XS
SM
MD
LG