لینک های دسترسی

Breaking News

غنی: فساد در نیروهای امنیتی به هیچ وجه قابل قبول نیست


رئیس جمهور غنی بر حفاظت از حقوق نیروهای امنیتی تأکید کرد

محمداشرف غنی رئیس جمهور افغانستان، به روز پنجشنبه در مراسم دور نهم فراغت ۳۴۳ صاحب منصب اردو، در پوهنتون نظامی مارشال فهیم، بر حفاظت از حقوق نیروهای امنیتی تأکید کرد.

رئیس جمهور غنی گفت که مبارزه با اختلاس و سوء استفاده از امکانات نیروهای امنیتی و دفاعی افغان، در صدر اولویت‌های کاری حکومت قرار دارد.

او تأکید کرد کسانی که در صفوف نیروهای امنیتی افغانستان، مرتکب فساد شده اند، مورد پیگرد شدید قانونی قرار خواهند گرفت.

رئیس جمهور افزود "ما اجازه نمی‌دهیم که از لباس و غذای تان دزدی شود و حلقات فاسد مافیایی، حقوق شما را پایمال سازد...کسی که به دشمن مهمات می‌فروشد، نان سرباز را پنهان می‌کند، تیل دزدی می‌کند و به انواع دیگر فساد دست دارد، برای ملت و قوای مسلح قهرمان ما، به هیچ وجه قابل قبول نیست".

رئیس جمهور در حالی بر مبارزۀ جدی با فساد در صفوف نیروهای امنیتی و دفاعی این کشور صحبت کرد که روز سه شنبه همین هفته، ۸۰ پولیس در شاهراه کندهار – ارزگان، به دلیل اینکه در شش ماه حقوق ماهانۀ شان را دریافت نکرده بودند، هفت پوستۀ امنیتی را رها کرده اند.

اما بعداً وزارت داخله افغانستان اعلام کرد که این افراد در چوکات پولیس نبوده اند. در خبرنامه‌ای این وزارت آمده است "طبق هدایت وزیر امور داخله، در چند ماه اخیر، پروسه اصلاحات در صفوف پولیس ملی در ولایت‌ها عملی شد که در جریان این پروسه معلوم شد که افراد متذکره در تشکیلات پولیس ولایت ارزگان نبوده و ساحاتی که این افراد در آن وظیفه داشتند، توسط نیروهای پولیس کندهار تحت پوشش قرار گرفت".

این وزارت وعده داد که این افراد، پس از بررسی شرایط جلب و جذب، در صورت نیازمندی در پولیس جذب خواهند شد.

به روز دوشنبه نیز، هشت پولیس در ولایت بادغیس، به اتهام فروش مهمات اسلحه سبک از سوی امنیت ملی آن ولایت بازداشت گردید.

با وجود این، مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری، چند تن از مقامات نظامی را محاکمه کرده اند، هرچند در آغاز کار اعلام کرد که ۱۶ دوسیۀ بزرگ فساد را بررسی خواهد کرد.

همچنان رئیس جمهور غنی تأکید کرد که حکومت با استفاده از تجارب گذشته و برنامه‌های درازمدت به اصلاحات ساختاری نیروهای امنیتی خواهد پرداخت.

شورای امنیت ملی افغانستان، ستراتیژی امنیت چهار سالۀ این کشور را در اواخر ماه جدی تأیید کرد، که کار روی تنظیم نیروهای دفاعی و تهاجمی، تشکیلات نیروهای ویژه، تقسیم وظایف میان نهادهای امنیتی، ارتقای ظرفیت‌ها و تجهیزات نظامیان افغان و تقویت و تجهیز نیروهای هوایی افغانستان، در آن جا داده شده است.

رئیس جمهور غنی، تأکید کرد که نیروهای هوایی افغانستان در حال حاضر، فعال شده و تا سال ۲۰۲۰ از هر لحاظ تجهیز خواهند شد.

او خطاب به افسران و سربازان اردو گفت، کارکرد و مبارزۀ جدی آنان در برابر گروه‌های هراس‌افگن پس از سال ۲۰۱۴ میلادی سبب شد که او بتواند در کنفرانس امنیتی وارسا، حمایت جامعه جهانی را جلب کند.

XS
SM
MD
LG