لینک های دسترسی

Breaking News

غنی به طالبان: جنگ را کنار بگذارید و به ارادۀ مردم مراجعه کنید


محمد اشرف غنی، رییس جمهور افغانستان می‌گوید که در حال حاضر، هیچ کسی نمی‌تواند با اعمال زور و خشونت، خود را بالای مردم تحمیل کند و به گفتۀ وی طالبان به جای توسل به جنگ و خشونت باید به ارادۀ مردم مراجعه کنند.

آقای غنی روز چهارشنبه ۲۸ اپریل (هشتم ثور) در پیامی به مناسبت ۲۹مین سالروز پیروزی مجاهدین در برابر نیروهای اتحاد جماهیر شوروی پیشین گفت: "اکنون وقت آن رسیده است تا طالبان نیز با الهام از این درس تاریخی، به آیندۀ کشور فکر کنند و به جای توسل به جنگ، خشونت و ویرانی، اهداف سیاسی خود را از راه مشارکت در پروسه‌های ملی و دموکراتیک و مراجعه به اراده مردم دنبال کنند."

آقای غنی هشتم ثور را روز مبارزه "رهایی‌بخش" مردم افغانستان توصیف کرده و آن را محصول فداکاری تمام شهروندان این کشور دانسته است.

رییس جمهور غنی همچنان گفته که پس از "پیروزی جهاد"، افغانستان روزهای سختی را تجربه کرد که شیرینی این پیروزی به کام مردمان این کشور تلخ شد.

او اضافه کرد که جامعه جهانی و افغانستان پس از پیروزی مجاهدین فرصت طلایی بازسازی و همکاری را از دست دادند و این غفلت باعث شد که این کشور وارد یک بحران دیگر شود و برای مدتی در انزوای بین‌المللی قرار گیرد.

آقای غنی افزود: "خوشبختانه حالا پس از سال‌ها جنگ و خشونت جایگاه افغانستان در جامعه ملل احیا‌ گردیده و مردم افغانستان تحت چتر نظام جمهوری اسلامی، در پرتو قانون اساسی و با توسل به ارزش‌های مردم سالاری مسیر روشنی را در پیش دارند."

رییس جمهور افغانستان تاکید کرد که کشورش در حال حاضر، در وضعیت حساس قرار دارد و با استفاده از تجارب تلخ گذشته، نیاز است تا روند صلح این کشور به گونۀ درست آن مدیریت شود.

این در حالی است که زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژۀ ایالات متحده برای روند مصالحه افغانستان ناوقت دیروز در یک جلسه استماعیه کمیته روابط خارجی مجلس سنای ایالات متحده گفت که پس از خروج نظامیان خارجی، افغان‌ها باید یکی از این دو گزینه را انتخاب کنند: رسیدن به یک توافق صلح یا یک جنگ طولانی.

زلمی خلیلزاد افزود که گروه طالبان می‌تواند با ترک خشونت، به یک جریان سیاسی تبدیل شود و یک توافق صلح را بپذیرد. او همچنان گفت که اگر طالبان مانع رسیدن به یک توافق سیاسی شوند و مسیر به قدرت رسیدن از راه نظامی را انتخاب کنند، با مخالفت ایالات متحده، متحدین این کشور و منطقه روبرو خواهند شد.

XS
SM
MD
LG