لینک های دسترسی

Breaking News

جلوگیری از نکاح دختر ۱۰ساله که در دایکندی فروخته شده بود


مسوولان محلی در دایکندی می‌گویند که یک دختر حدود ۱۰ ساله در ولسوالی میرامور این ولایت توسط پدر اش به مبلغ ۲۴۰ هزار افغانی به فروش رسیده است.

ذکیه رضایی، رئیس امور زنان دایکندی یک شنبه (۱۹ حوت) به صدای امریکا گفت که سه نفر در پیوند به قضیۀ فروش این کودک بازداشت شده و بررسی‌ها در این مورد ادامه دارد.

خانم رضایی گفت " این دختر حدود ۱۰ تا ۱۱ سال سن دارد و به دلیل معتاد بودن پدرش به مبلغ ۲۴۰ هزار افغانی به فروش رسیده است".

مقام‌های محلی در دایکندی گفته اند که از نکاح این کودک که قرار بود با یک پسر ۱۵ ساله بسته شود، جلوگیری کرده اند.

فعالان و نهادهای مدافع حقوق زنان در دایکندی می‌گویند که اعتیاد به مواد مخدر،فقر و عدم آگاهی خانواده‌ها از حقوق کودکان، از دلایل عمدۀ این‌گونه قضایا در این ولایت است که بیشتر کودکان قربانی آن می‌شوند.

شبکه عملکرد محافظت از کودکان در بامیان و دایکندی با اظهار نگرانی می گوید که در سال‌های أخیر قضایایی خرید و فروش کودکان توسط خانواده‌های معتاد در این دو ولایت افزایش یافته است.

عارف محبی، رئیس این شبکه گفت "اکثر کودکان در خانواده‌های معتاد به مواد مخدر یا قربانی کار شاقه می‌شوند یا در بدل تأمین پول مواد مخدر به فروش میرسند".

آقای محبی افزود که هر چند آمار دقیقی از این نوع قضایا در دسترس نیست؛ اما در سال‌ جاری دو قضیه فروش کودکان توسط خانواده‌های معتاد را جلوگیری و تحت بررسی قرار داده اند.

پیش از این نیز یک کودک حدود ۱۲ ساله در ولسوالی ورس ولایت بامیان توسط پدر معتادش به مبلغ ۵۰ هزار افغانی به فروش رسیده بود.

  • 16x9 Image

    ظفر بامیانی

    ظفربامیانی از سال ۲۰۱۱ برای رادیو آشنا صدای امریکا با تهیه گزارش از ولایات بامیان، دایکندی و غزنی کار می کند. ظفر بامیانی از سال ۲۰۰۴ کار رسمی خبرنگاری را به حیث گزارشگر، گوینده خبر و تهیه کننده برنامه های فرهنگی با رادیوی محلی بامیان شروع کرد. ظفر مدت یک سال گزارشگر تلویزیون ملی در بامیان نیز بود. ظفر بامیانی فارغ التحصیل  رشته جامعه شناسی از پوهنتون بامیان است.

XS
SM
MD
LG