لینک های دسترسی

Breaking News

کوریای شمالی استقلال مناطق جدایی طلب طرفدار روسیه در اوکراین را به رسمیت شناخت


بیرق جمهوری خودخواندهٔ دونتسک
بیرق جمهوری خودخواندهٔ دونتسک

کوریای شمالی روز پنجشنبه ۱۴ جولای (۲۳ سرطان) اعلام کرد که پیونگ‌یانگ مناطق جدایی طلب طرفدار روسیه در شرق اوکراین را به عنوان کشورهای مستقل به رسمیت می‌شناسد.

به گزارش خبرگزاری کوریای شمالی، پیونگ یانگ روز چهار شنبه نامه‌‌های جداگانه‌ای به لوهانسک و دونتسک فرستاده است که در آنها استقلال جمهوری‌های خلق دونتسک و لوهانسک را به رسمیت شناخته و خواهان ایجاد روابط به سطح دولت‌ها شده است.

در همین حال جدایی طلبان طرفدار روسیه در شرق اوکراین نیز روز چهار شنبه ۱۳ جولای (۲۲ سرطان) گفتند که جمهوریت‌های خودخواندهٔ لوهانسک و دونتسک آنان از سوی کوریای شمالی به رسمیت شناخته شده است.

نمایندگی جدایی طلبان در مسکو در صفحهٔ تلیگرامش تصویری از اولگا میکییوا، نمایندهٔ خویش را نشر کرده که گویا نامهٔ رسمیت را از سن هونگ چول، سفیر کوریای شمالی در روسیه دریافت می‌کند.

پیش از این، سوریه که از متحدین نزدیک روسیه است، در اواخر ماه گذشته اعلام کرد که استقلال این دو منطقه را به رسمیت می‌شناسد. روسیه نخستین کشوری بود که استقلال لوهانسک و دونتسک را منحیث جمهوریت‌های مستقل به رسمیت شناخت.

پیش از این انکشاف، دینیس پوشیلینگ، رهبر جدایی طلبان در دونتسک اعلام کرده بود که پیونگ یانگ استقلال این منطقه را به رسمیت شناخته است.

او گفت که "موقف بین المللی جمهوری خلق دونتسک در حال رشد بوده و این پیروزی جدید برای دموکراسی ما است".

پس از آن، یک نمایندهٔ جدایی طلبان در شرق اوکراین نیز گفت که پیونگ یانگ استقلال لوهانسک را به رسمیت شناخته است.

این دو منطقه در شرق اوکراین موقعیت دارد و جدایی طلبان از سال ۲۰۱۴ به اینسو بخش‌های از آن را در کنترول داشته و با حکومت اوکراین درگیر جنگ اند.

روسیه به تاریخ ۲۴ فبروری سال جاری بر اوکراین حمله کرده گفت که یکی از دلایل آن حفاظت از این دومنطقهٔ روسی زبان جدایی طلب است.

جدایی طلبان دونتسک، روز گذشته سفارت خویش را در مسکو گشوده و گفتند که برای رسمیت شان با کوریای شمالی مذاکره می‌کنند.

با آنکه این جدایی طلبان از آغاز گفته اند که می‌خواهند در نهایت با روسیه بپیوندند، ناتالیا نیکانورووا، مسوول وزارت خارجهٔ این مناطق روز گذشته گفت که هدف آنان استقلال این مناطق است و پس از آن از طریق راه اندازی همه‌پرسی سرنوشت شان را رقم خواهند زد.

XS
SM
MD
LG