لینک های دسترسی

Breaking News

معترضان عراقی به سفارت امریکا در بغداد حمله کردند


صد‌ها نفر از هواداران شبه نظامیان شیعه عراقی که بسیاری از آنان لباس نظامی بر تن داشتند، روز سه‌شنبه ۳۱ دسمبر (دهم جدی) به سفارت ایالات متحدۀ امریکا در بغداد حمله کردند.

خبرگزاری اسوشیتدپرس گزارش داده است که معترضان در داخل مجتمعی که سفارت امریکا در آن موقعیت دارد، آتش افروختند. با این حال گفته شده است که کارمندان سفارت به جای دیگر منتقل شده و تنها ماموران امنیتی برای حفاظت از ساختمان حضور دارند.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا در واکنش به این رویداد، ایران را "طراحی" حمله به سفارت کشورش متهم کرده است.

مهاجمان که شعارهای ضد امریکایی سر می‌دادند، به سوی ساختمان سفارت امریکا سنگ پرتاب می‌کردند. نیروهای امنیتی برای متفرق کردن آنان از گاز اشک آور کار گرفته اند.

به گزارش اسوشیتدپرس، مهاجمان قصد ورود به ساختمان سفارت امریکا را داشتند، اما پس از طی مسافت کوتاه در فاصلۀ حدود ۲۰۰ متر با ساختمان سفارت، متوقف شدند.

در پی این رویداد، وزیر داخلۀ عراق در بیرون ساختمان سفارت امریکا حضور یافت و خبر داد که نیروی بیشتر امنیتی برای حفاظت از سفارت توظیف شده است.

حمله به سفارت امریکا در بغداد، پس از آن صورت می‌گیرد که ایالات متحده، یک شنبه گذشته مواضع گروه "کتایب حزب الله" را در عراق و سوریه بمباردمان کرد. در این حملات ۲۵ نفر کشته و ده‌ها نفر دیگر زخمی شدند.

در پی این حمله، شبه‌نظامیان شیعۀ عراق که از حمایت ایران برخوردار اند، هشدار دادند که حملات امریکا را تلافی خواهند کرد. در میان مهاجمان و معترضان مقابل سفارت امریکا، هادی عامری، رییس سپاه بدر و متحد حکومت ایران نیز دیده شده است.

یک روز پیش از این رویداد، یک مقام ارشد وزارت خارجۀ امریکا گفته بود که واشنگتن به ایران اجازه نخواهد داد تا "با استفاده از نیروهای نیابتی خود بر اهداف امریکایی" حمله کند.

وزارت خارجۀ ایران روز دو شنبه ۳۰ دسمبر حملات ایالات متحده را بر مواضع حزب الله در عراق و سوریه محکوم کرد و آن را "نمونۀ بارز تروریزم" عنوان کرد.

XS
SM
MD
LG