لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین: پیوستن فنلند با ناتو یک 'اشتباه' است


ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه

قصر کرملین گفته است که رییس جمهور روسیه روز شنبه ۱۴ می (۲۴ ثور) در یک تماس تیلفونی با همتای فنلندی‌اش گفت که پیوستن آن کشور به پیمان اتلانتیک شمالی یک "اشتباه" خواهد بود.

در عین حال دفتر رییس جمهور فنلند با نشر اعلامیه‌ای گفته است که ولادیمیر پوتین در تماس تیلفونی‌اش با سایولی نینیستو در مورد تمایل فنلند برای پیوستن به عضویت ناتو صحبت کرده است.

در اعلامیهٔ‌ قصر کرملین آمده است که پوتین به نینیستو گفته است که ترک پالیسی بی‌طرفی فنلند تاثیرات منفی در روابط دو کشور خواهد داشت.

رییس جمهور نینیستو و سانا مارین، صدراعظم فنلند، روز پنجشنبه گفتند که کشورشان می خواهد تا "بدون تاخیر" به عضویت ناتو پذیرفته شود.

در اعلامیهٔ قصر کرملین همچنین از قول رییس جمهور پوتین گفته شده است که ترک پالیسی سنتی فنلند مبنی بر بی‌طرفی "یک اشتباه" خواهد بود،‌ زیرا به گفتهٔ پوتین، امنیت فنلند با هیچ تهدیدی مواجه نیست.

در پهلوی فنلند،‌ سویدن نیز می خواهد موقف سنتی بی‌طرفی خود را کنار بگذارد و انتظار می رود در روز‌های آینده درخواست عضویت خود را برای ناتو ارایه کند.

در اعلامیهٔ دفتر رییس جمهور فنلند آمده است که این تماس تیلفونی میان رهبران دو کشور بدون تنش، اما مسایل به صورت مستقیم مطرح شد.

تماس تیلفونی رهبر روسیه و فنلند در حالی صورت گرفته است که میچ مک کانل، رهبر اکثریت در سنای ایالات متحده در راس یک هیات سناتوران امریکایی از اوکراین دیدار می کند.

در همین حال،‌ ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین، گفته است که سفر این هیات کانگرس امریکا سینگال قوی حمایت هر دو حزب دموکرات و جمهوریخواه از اوکراین می باشد.

در عین حال، پس از چندین هفته درگیری‌های شدید، قوای روسی روند خروج‌شان را از شهر شمال شرقی خارکیف اوکراین آغاز کرده است. نظامیان اوکراینی گفته اند که نیروهای روسی از دومین شهر بزرگ آن کشور عقب نشینی می کنند و حال فعالیت آنان برای تامین امنیت راه های تدارکاتی متمرکز است. نظامیان اوکراین همچنین گفته اند که قوای روسیه حملات خود را بر منطقهٔ دونتسک واقع در شرق اوکراین آغاز کرده است تا استحکامات نیروهای اوکراینی را از بین ببرد.

در همین حال، انستتیوت مطالعات جنگ که یک مرکز پژوهشی مستقر در شهر واشنگتن دی سی است، گفته که چنین به نظر می رسد که اوکراین"برندهٔ جنگ در شهر خارکیف" شده است.

تمایل فنلند و سویدن برای پیوستن به عضویت ناتو پس از آن صورت گرفته است که روسیه به تاریخ ۲۴ فبروری سال روان میلادی تهاجم نظامی خود را بر اوکراین آغاز کرد، تهاجمی که موجب خسارات هنگفت مالی و جانی در اوکراین شده است.

XS
SM
MD
LG