لینک های دسترسی

Breaking News

پوتین: روسیه اسلحهٔ‌ ضد میزایل فوق سرعت صوت را تولید می‌کند


ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه می‌گوید که کشوراش به زودی به اسلحهٔ ضد میزایل های فوق سرعت صوت دست خواهد یافت.

رییس جمهور روسیه امروز ۱۴ جون (۲۵ جوزا) در جریان یک مصاحبه گفت که مسکو در تولید تسلیحات جدید، جلوتر از ایالات متحده قرار دارد.

پیش از این، دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده امریکا گفته بود که کشورش سرمایه گذاری قابل ملاحظه‌ای در بخش اسلحۀ هسته‌ای انجام داده و به قدرتمندترین کشور در این عرصه بدل شده است.

اما آقای ترمپ تاکید کرده که خواهان کاهش اسلحۀ هسته‌ای در جهان است.

میزایل‌های رهبری شده فوق سرعت صوت پیش از رسیدن به هدف، قابلیت انجام پرواز و مانورهای غیرقابل پیشبینی را دارد.

در مقایسه با میزایل های بالستیکی، این نوع میزایل می‌تواند در ارتفاع کم و در خط مستقیم حرکت کند.

واشنگتن و مسکو، پس از فروپاشی توافق عدم تکثیر سلاح هسته‌ای دوران جنگ سرد، در حال گسترش قابلیت‌های دفاعی خویش اند.

دونالد ترمپ، رییس جمهور ایالات متحده، مسکو را مسوول از بین رفتن این پیمان خوانده و گفته است که باوجود هشدارهای مکرر، مسکو نتوانست که در مطابقت با این پیمان عمل کند.

بر اساس گزارش رویترز، روسیه سال گذشته، نخستین میزایل فوق سرعت صوت با قابلیت هسته‌ای خویش را آزمایش کرد، در حالی که وزرات دفاع امریکا در تلاش است امسال به این قابلیت دست یابد.

روسیه و ایالات متحده در مجموع دارای عین مقدار تسلیحات هسته‌ای استند، اما رییس جمهور روسیه ادعا دارد که کشوراش در بخش درسترسی به تسیلحات پیشرفته، سبقت دارد.

پیش از این، وزارت دفاع روسیه گفته بود که نخسین واحد مجهز با میزایل‌های فوق سرعت صوت این کشور به تاریخ ۲۷ دسمبر ۲۰۱۹ به فعالیت آغاز کرد.

ایالات متحده به تاریخ سوم اگست سال گذشته از پیمان منع گسترش میزایل های هسته‌ای میان برد با روسیه خارج شد و اعلام کرد که این کشور در نظر دارد میزایل های میان برد هسته‌ای تولید کند.

روسیه در مخالفت با این اقدام ایالات متحده گفت که به عمل مشابه دست خواهد زد.

XS
SM
MD
LG