لینک های دسترسی

Breaking News

عربستان موسسۀ قطری را متهم به مسموم ساختن آوارگان عراقی کرد


وزیر صحت عراق می‌گوید در نتیجه مسمومیت غذایی در یکی از کمپ ‌های بی‌جا شده‌های شهر موصل، دو تن، یک زن و یک دختر، جان داده‌ و صدها نفر دیگر بیمار شده اند.

به گفتۀ مسولان صحی، ۷۵۲ نفر دیشب در نتیجه صرف طعام در کمپ الخضیر، به گونۀ شدید بیمار شدند. مقام‌ های عراقی می‌گویند که ۳۰۰ تن هم اکنون در وضعیت وخیم صحی قرار دارند. ۲۰۰ تن از مسموم شدگان، از خیمه های شان برای تداوی به شهر اربیل انتقال یافته اند.

وزیر صحت عراق می گوید غذای افطاری برای باشنده‌های کمپ الخضیر توسط یک موسسه غیر دولتی فراهم می ‌شد. شماری از مقامات، موسسۀ خیریه ای را که مرکز آن در قطر است، متهم به فراهم آوری غذای مسموم شده برای بیجاشدگان کرده اند، اما این ادعا ها تصدیق نشده است. تلویزیون دولتی عربستان سعودی نیز فوراً موسسۀ خیریۀ قطری را مقصر خواند. مقامات قطر هنوز در برابر این اتهامات، تبصره ای نکرده اند.

با وجود این گزارش ها، تحقیقات در مورد جریان دارد و تا هنوز مشخص نیست که سبب این مسمومیت چی بوده است. مقامات ادارۀ مهاجرین ملل متحد گفته اند تا حال نمیدانند که غذای داده شده به بیجاشدگان در کمپ، آیا هنگام پختن مسموم ساخته شده، یا هنگام بسته بندی، انتقال و یا توزیع آن.

رئیس کمیتۀ مهاجرین و بیجاشدگان پارلمان عراق که به دیدن کمپ رفته، میگوید که غذای توزیع شدۀ دیشب در کمپ، حاوی برنج، لوبیا، گوشت، ماست، و آب آشامیدنی بود.

XS
SM
MD
LG