لینک های دسترسی

Breaking News

نگرانی نهادهای جهانی حقوق بشر از کشتار غیرنظامیان در بلخاب توسط طالبان


نهادهای جهانی حقوق بشر از کشتار و آسیب‌رساندن به غیرنظامیان در ولسوالی بلخاب سرپل توسط طالبان ابراز نگرانی کرده اند.

عفو بین‌الملل با نگرانی از گزارش‌های مربوط به "اعدام‌های سرپایی و آسیب رساندن به غیرنظامیان" در ولسوالی بلخاب سرپل گفته است که طرفین درگیری موظف اند در تمام خصومت‌ها، قوانین جنگ را به طور کامل رعایت کنند و از آسیب رساندن به غیرنظامیان خودداری کنند.

این سازمان روز دوشنبه ۲۷ جون (ششم جوزا) با نشر یک سلسله تویت‌ها گفته است: "جامعه بین‌الملل نباید از افزایش نقض حقوق بشر در افغانستان چشم بپوشد. طالبان به عنوان مقامات باالفعل در افغانستان، مسوولیت اصلی جهت پایان‌دادن به حملات علیۀ غیرنظامیان و تضمین عدالت و پاسخگویی دارند."

دیدبان حقوق بشر نیز از گزارش‌های مبنی بر عملکرد "انتقام‌جویانۀ افراد طالبان" در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل اظهار نگرانی کرده است.

پترشیا گاسمن، مسوول بخش آسیایی این دیدبان گفته است که بر اساس گزارش‌ها، نیروهای طالبان در بلخاب به انتقام مقاومت مسلحانه در این ولسوالی، چندین زندانی را بدون تاخیر اعدام کردند.

خانم گاسمن در حساب تویترش نگاشته است: "طالبان باید تمام این گونه مجازات‌های دسته جمعی و سایر جنایات جنگی را متوقف کنند و نیروهای خود را پاسخگو قرار دهند."

در همین حال، ریچارد بنیت گزارشگر ویژه سازمان ملل متحد در امور حقوق بشر در افغانستان گفته است که گزارش‌های نگران‌کننده از قتل‌های فراقانونی، بیجا شدن غیرنظامیان، تخریب اموال و سایر موارد نقض حقوق بشر در ولسوالی بلخاب وجود دارد.

او امروز در تویترش گفته است: "متاسفانه تایید به دلیل نبود اطلاعات، قطع انترنت و عدم دسترسی به رسانه‌ها و مانیتورهای منابع انسانی با مشکل مواجه شده است. همه طرف‌ها باید به قانون بین‌المللی حقوق بشر و قانون حقوق بشردوستانۀ بین‌المللی احترام بگذارند."

طالبان هنوز به این اظهارات واکنش نشان نداده اند. اما والی طالبان برای سرپل گفته است که آنان با مردم این بلخاب "هیچ مشکلی" ندارند.

عبدالرحمان اکه، در یک پیام ویدیویی گفته است: "به مردم ولسوالی بلخاب اطمینان می‌دهیم که ما با مردم این ولسوالی هیچ مشکل نداریم. مردم بلخاب با ما استند... ما آمادگی خود را داریم که با مردم بلخاب رویۀ نیک داشته باشیم."

محمد محقق، رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان در صفحۀ فیسبوک خود گفته است که طالبان با حملۀ بر مرکز ولسوالی بلخاب و درگیری با افراد مولوی مهدی مجاهد، فرماندۀ ناراضی این گروه، دست به کشتار غیرنظامیان زده اند.

آقای محقق افزوده است که طالبان با فرستادن بیش از ۸۰۰۰ نیروه به این ولسوالی، تا کنون بخش‌های مرکز این ولسوالی را در کنترول خود گرفته اند.

آقای محقق همچنان گفته است که طالبان با ورود به بخش‌های این ولسوالی، سه غیرنظامی را که تمام آنان از اعضای یک خانواده بوده اند را در روستای "تخشار و دهنه ترخوج" ولسوالی بلخاب کشته اند.

رهبر حزب وحدت اسلامی مردم افغانستان که در حال حاضر در بیرون از این کشور به سر می‌برد، همچنان گفته است که طالبان دو چوپان و سه غیرنظامی دیگر را در دامنۀ "قوم کوتل" از مربوطات این ولسوالی با ضرب گلوله کشته اند.

چهار روز پس از آغاز درگیری میان جنگجویان طالبان و افراد مولوی مهدی مجاهد در ولسوالی بلخاب ولایت سرپل، وزارت دفاع حکومت طالبان روز گذشته تایید کرد که در حال حاضر جنگ میان دو طرف در بخش‌های این ولسوالی جریان دارد.

مولوی مهدی مجاهد، یکی از فرماندهان پیشین گروه طالبان بود که به تازگی از صف این گروه جدا شده و علیه آنان سلاح برداشته است. این فرماندۀ پیشین طالبان از قوم هزاره است و در ماه‌های گذشته به عنوان رییس استخبارات طالبان برای ولایت بامیان کار می‌کرد.

آقای مجاهد پس از برکناری از این اداره، به زادگاه‌اش، ولسوالی بلخاب،رفته و جبهۀ را علیه طالبان شکل داده است. بسیاری از باشندگان این ولسوالی از قوم هزاره اند.

XS
SM
MD
LG