لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش ها به مذاکرات بین الافغانی صلح افغانستان


کنفرانس بین الافغانی صلح افغانستان که امروز هفتم جولای (۱۶ سرطان) به میزبانی آلمان و قطر در دوحه برگزار شد با واکنش های مختلف به همراه بود.

در این نشست حدود ۶۰ چهر‌ۀ سیاسی، جهادی،‌ مقام‌های پیشین و شماری از مقام‌های برحال حکومت افغانستان، اعضای شورای عالی صلح، نمایندگان زنان، جوانان رسانه‌ها و جامعۀ مدنی شرکت دارند.

مایک پامپیو، وزیر خارجۀ ایالات متحده در صحفۀ تویتراش از مذاکرات میان "نمایندگان بلند رتبه حکومت، نمایندگان طالبان، جامعۀ مدنی و زنان افغان" ابراز خرسندی کرده است.

او نگاشته است:" باید تمامی امریکایی ها خرسند باشند از اینکه افغان ها با هم نشسته اند تا کار دشوار ختم تنش و ساختن یک آیندۀ مشترک را آغاز کنند."

در جریان این نشست، مارکس پوتزل، نمایندۀ ویژه آلمان برای افغانستان گفت که اشتراک کنندگان این نشست می‌توانند از این فرصت استفاده اعظمی کنند.

او افزود:" هر کدام شما یک فرصت و مسوولیت بی مانند دارید تا راه هایی را دریابید که با استفاده از آن مقابله خشونت‌بار را به مناظره صلح آمیز مبدل سازید."

این نشست در حالی صورت می‌گیرد که طالبان مسوولیت انفجار امروزی در ولایت غزنی را بر عهده گرفتند که ۱۲ کشته و در حدود ۱۵۰ زخمی برجا گذاشت. بیشتر قربانیان این انفجار را کودکان تشکیل می‌دهند.

انفجار بم در ولایت غرنی ۱۲ کشته برجا گذاشت. ۲۰۱۹-۰۷-۷
انفجار بم در ولایت غرنی ۱۲ کشته برجا گذاشت. ۲۰۱۹-۰۷-۷

مارکس پوتزل، نمایندۀ آلمان برای افغانستان در صفحۀ تویتراش نگاشته است:" عمیقاً در رابطه به حمله شنیع غزنی و قربانی شدن غیرنظامیان به شمول کودکان متاثر ام. این کشتار بی انتها باید پایان یابد."

او افزده است که به همین دلیل تلاش‎ها را برای یافتن یک راه حل به معضل افغانستان "دو برابر" کرده اند.

زلمی خلیلزاد، نمایندۀ ویژه ایالات متحده برای مصالحه افغانستان که قرار است پس فردا مذاکرات خویش را با طالبان از سرگیرد، نیز این حمله طالبان را تقبیح کرده است.

او در صفحۀ تویتراش نوشته است:" به صلح هیچ زمانی بیشتر از حال نیاز نبود و صلح یگانه را برای پایان بخشیدن دهشت و خشونت است."

در حالی که گفته می‌شود یکی از اهداف نشست بین الافغانی مساعد ساختن زمینه مذاکرات مستقیم میان طالبان و حکومت افغانستان است، ریاست جمهوری افغانستان حمله امروزی در ولایت غزنی را "تروریستی" عنوان کرده است.

صدیق صدیقی، سخنگوی ریاست جمهوری افغانستان در صفحۀ فیسبوک اش نوشته است:" حمله تروریستی طالبان، در نزدیکی یک مکتب خصوصی در شهر غزنی، که باعث به شهادت رسیدن شماری از افراد ملکی گردیده است، قابل نکوهش بوده و جنایت علیه بشریت است."

در همین حال، صلاح الدین ربانی، سرپرست وزارت خارجه افغانستان نیز حمله طالبان را در حالی که تلاش های برای صلح جریان دارد، تقبیح کرده است.

آقای ربانی در صفحۀ فیسبوک اش نوشته است:" تداوم حملات تروریستی پیام واضح دارد که دشمنان مردم افغانستان هیچ باوری به صلح نداشته و از هر فرصتی برای تداوم کشتار بیشتر مردم ما و ویرانی این سرزمین استفاده می کنند."

سهیل شاهین، سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر در مصاحبۀ با تلویزیون خصوصی طلوع گفته است:" اگر افراد ما عمداً این کار را کرده باشند، در این رابطه تحقیقات صورت گرفته و محاکمه خواهند شد."

این در حالی است که در حملات متعدد طالبان در افغانستان صد ها غیر نظامی کشته و زخمی شده اند، به شمول حملات ۱۳۹۶در مقابل شفاخانه جمهوریت و هوتل انترکانتیننتل در کابل که صد ها کشته و زخمی برجا گذاشت.

XS
SM
MD
LG