لینک های دسترسی

Breaking News

کنفرانس 'بین‌الافغانی' برای صلح افغانستان در قطر آغاز شد


نشست بین‌الافغانی برای صلح افغانستان با حضور هیات افغان و نمایندگان طالبان در شهر دوحه آغاز شد.

این نشست به میزبانی آلمان و قطر برگزار شده و حدود ۶۰ تن از چهر‌ه‌های سیاسی، جهادی،‌ مقام‌های حکومتی، نمایندگان زنان، جوانان، رسانه‌ها و برخی از چهره‌های پیشن طالبان شرکت کرده اند.

مارکس پوتزل، نمایندۀ ویژه آلمان برای افغانستان و پاکستان گفت که اشتراک کنندگان این نشست می‌توانند از این فرصت استفاده اعظمی کنند.

او افزود:" هر کدام شما یک فرصت و مسوولیت بی مانند دارید تا راه های را دریابید که با استفاده از آن مقابله خشونت‌بار را به مناظره صلح آمیز مبدل سازید."

مطلق بن ماجد القحطانی، نمایندۀ ویژۀ وزارت خارجۀ قطر در امور مبارزه با دهشت افگنی گفت: "بحران افغانستان به افغان‌ها تعلق دارد و این نشست میان افغان‌ها است".

او افزود که سایر کشور های به شمول قطر می‌خواهند برای پایان جنگ با افغان‌ها کمک کنند.

این نشست فردا دوشنبه هشتم جولای نیز ادامه می‌یابد و اشتراک‌کنندگان ابراز امیدواری کرده اند که بتوانند زمینه مذاکرات مستقیم میان دولت افغانستان و گروه طالبان را مساعد کنند.

این در حالی است که مذاکرات میان ایالات متحده و طالبان برای دو روز متوقف شده است. اما سهیل شاهین، سخنگوی دفتر طالبان در قطر به صدای امریکا گفت که گفت‌وگوهای طالبان با امریکا پس از نشست میان افغان‌ها از سر گرفته خواهد شد.

با وجود آنکه این نشست در آغاز جنبه علنی داشت اما پس از چند دقیقه، تالار به روی خبرنگاران بسته شد.

زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه ایالات متحده در امور مصالحه افغانستان پس از سخنرانی افتتاحیه در این نشست، از تالار بیرون شد و به خبرنگاران گفت که این گفتگوها "بین‌الافغانی" است و اشتراک کنندگان این نشست باید با هم گفتگو کنند.

آقای خلیلزاد افزود: "در این کنفرانس به گونه رسمی اشتراک نمی‌کنم اما اگر در صورت ضرورت حاضرم کمک کنم".

نادر نادری، رییس کمیسیون اصلاحات اداری و خدمات ملکی، عبدالمتین بیگ، رییس اداره‌ مستقل ارگان‌های محلی، شهرزاد اکبر، معاون شورای امنیت ملی و تیمور شاران، معاون اداره ارگان مستقل ارگان‌های محلی افغانستان از چهره‌های حکومتی اند که در این نشست اشتراک کرده اند اما از بر اساس تصمیم تسهیل و برگزار کنندگان این نشست، اشتراک کنندگان از هیچ جناحی نمایندگی نمی‌کنند.

با جود اشتراک نمایندگان طالبان در این نشست، سهیل شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر گفته است که حتی پس توافق روی خروج نیروهای بین المللی از افغانستان با "اداره افغانستان منحیث حکومت" مذاکره نخواهند کرد.

XS
SM
MD
LG