لینک های دسترسی

Breaking News

واکنش ها به استعفای صدراعظم لبنان


فقط چند ساعت پس از کناره گیری سعد حریری، صدراعظم لبنان، مقام های سایر کشورها بخصوص همسایگان این کشور و ایران واکنش نشان دادند.

بنیامین نتانیاهو صدراعظم اسرائیل در اولین واکنش گفتکه استعفای حریری نشانۀ از مقابله با ایران است.

آقای نتانیاهو همچنین ادعا کرد که مقامات ایرانی تلاش می کنندلبنان را به سوریه دوم مبدل کنند کنند.

از سوی دیگر، ولید فارِس، مشاور سابق رئیس جمهور ایالات متحده، در واکنش به استعفای حریری، استعفای وی را به نشست ریاض ربط داد. اشاره او به نشستی است که دونالد ترمپ، رئیس جمهور ایالات متحده،در عربستان با سران کشورهای اسلامی داشت و از آنها خواسته بود مانع حمایت از گروه های دهشت افگنی شوند.

گروه حزب الله لبنان که از سوی ایالات متحده و کشورهای غربی، گروه دهشت افگنی محسوب می شود، در واکنش به استعفای حریری، آن را به عربستان ربط داد و گفت دولت عربستان به دنبال غرق کردن لبنان در "فتنه و آشوب"است.

بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجۀ ایران هم به کناره گیری حریری واکنش نشان داد و گفت استعفا و اظهارات حریری سناریویی دیگری برای ایجاد تنش در منطقه است.

استعفا با انتقاد از ایران

سعد حریری صدراعظم لبنان روز شنبه از کرسی صدارت آن کشور استعفا داد. آقای حریری در جریان سخنرانی اش از طریق تلویزیون گفت که زندگی اش در خطر است وایران و حزب الله را مورد انتقاد قرار داد.

وی پس از استعفا از جمهوری اسلامی ایران انتقاد کرد و گفت هر جا ایران حضور یابد، "فتنه" به وجود می آید. ایران تلاش می کند جهان عرب را ویران کند و این شر به خودش باز خواهد گشت."

حدود یک سال قبل، رئیس جمهوری لبنان که تازه روی کار آمده بود، سعد حریری را مامور تشکیل کابینه کرد و کرسی صدارت آن کشور را به وی سپرد.

بر بنیاد قانون اساسی لبنان، رئیس جمهور کشور باید از میان مسیحیان "مارونی" آن کشور انتخاب شود؛ صدراعظم باید مسلمان سنی باشد، و رئیس پارلمان باید مسلمان شیعه باشد.

نزدیکی حریری با امریکا و انتقاد وی از ایران

سعد حریری مواضع منتقدانه ای در برابر ایران دارد و تهران را به دخالت در امور جهان عرب متهم کرده و حزب الله لبنان، متحد اصلی ایران، را هم مورد انتقاد قرار داده است.

در حالیکه میشل عون هم اکنون حامی نیروهای طرفدار دولت سوریه شده است، سعد حریری از مخالفان سر سخت دولت بشار و حزب الله لبنان است.

آقای حریری ماه آگست ۲۰۱۷ مهمان رئیس جمهور ترمپ در قصر سفید بود. در این ملاقات آقای ترمپ در حضور حریری گفت که " گروه حزب الله لبنان که مورد حمایت جمهوری اسلامی ایران است، تهدیدی برای لبنان و منطقه خاورمیانه است."

آقای ترمپ با تقدیر از نقش لبنان در نبرد با گروه دولت اسلامی یا داعش گفته بود، این کشور در صف اول مبارزه با داعش، القاعده و حزب الله قرار دارد.

سعد حریری فرزند رفیق حریری صدراعظم فقید لبنان است. رفیق حریری در سال ۲۰۰۵ در نتیجه یک حمله بمی در بیروت کشته شد. سعد حریری یکی از افراد ثروتمند جهان است و پیشتر نیز در سالهای ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۱ صدراعظم لبنان بود.

XS
SM
MD
LG