لینک های دسترسی

Breaking News

اخراج بیش از ۲۲ هزار پناهجوی افغان از ترکیه در ده ماه ۲۰۱۹


سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM) گفته است که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون ۲۲ هزار و ۲۷۵ پناهجوی افغان از ترکیه اخراج شده اند.

این سازمان در یک گزارش تازه‌ که روز پنجشنبه ۱۴ نومبر (۲۴ عقرب) منتشر کرده، گفته است که این پناهجویان "به گونۀ اجباری از سوی دولت ترکیه به افغانستان بازگردانده شده اند."

براساس گزارش، از میان این افراد، تنها بازگشت ۴۴۸ پناهجو داوطلبانه صورت گرفته است.

در این گزارش گفته شده است که در جریان امسال ۱۶۳۲ پناهجوی افغان از "کشورهای دیگر" که نامی از این کشورها برده نشده به افغانستان برگشته و یا به گونۀ اجباری اخراج شده اند.

براساس این گزارش بسیاری از پناهجویان افغان که به خواست خود به وطن شان برگشته اند از سوی این سازمان کمک‌هایی را دریافت کرده اند.

اما مسوولان وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان حدود دو هفته قبل به صدای امریکا گفتند که از آغاز سال روان میلادی تا اکنون، "۲۵ هزار پناهجوی افغان از ترکیه به افغانستان برگشته اند."

بر اساس آمار وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان، اکنون حدود ۱۲۰ هزار پناهجوی افغان در ترکیه زندگی می‌کنند؛ در حالی که این وزارت آمار پناهجویان افغان را در ترکیه سال گذشتۀ میلادی ۱۸۰ هزار نفر گفته بود.

ترکیه کوتاه‌ترین راه برای رسیدن به کشورهای اروپایی است و بیشتر افرادی که از افغانستان خواهان پناهندگی به اروپا اند، همین مسیر را انتخاب می‌کنند.

XS
SM
MD
LG