لینک های دسترسی

Breaking News

سویس حدود ۲۰۰ پناهجوی افغان را اخراج می‌کند


مقام‌های سویسی در دومین نشست تخنیکی میان افغانستان، سویس و کمیشنری عالی سازمان ملل متحد برای پناهندگان از اخراج ده‌ها پناهجوی افغان از آن کشور خبر داده اند.

عبدالباسط انصاری، سخنگوی وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان به صدای امریکا گفت که این نشست روز چهارشنبه ۲۳ اکتوبر (اول عقرب) در ترکیه برگزار شد.

بر بنیاد معلومات این وزارت، در این نشست، ونسنزه مچولینی، رییس هیات سویسی گفته است که حدود ۲۰ هزار پناهجوی افغان در آن کشور به سر می‌برند که اکثر آنها دارای حق اقامت و حفاظت بین‌المللی استند.

اما این مقام سویسی افزوده است: "تعداد بسیار کمی از آنها (۲۰۰ پناهجو) باید برگشتانده شوند که حدود یک فیصد می‌شود."

همچنان آقای مچولینی گفته که سویس برای پناهجویانی که برگشت داده می‌شوند، پول نقد، کمک‌های پس از برگشت و ایجاد شغل را در نظر گرفته است.

وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان از وضعیت پناهجویان افغان در سویس و اخراج ۲۰۰ پناهجو از آن کشور ابراز نگرانی کرده است.

دکتر عالمه، معین امور پناهندگان این وزارت گفته است: "هنوز برخی چالش‌های امنیتی در افغانستان وجود دارد که از همه کشورها، مخصوصاً از سویس درخواست داریم تا با مهاجرین از تحمل و مدارا کار بگیرند."

معین امور پناهندگان وزارت امور مهاجرین و عودت‌کنندگان افغانستان از هیات سویسی خواسته که برعلاوۀ حمایت از پناهجویان افغان مقیم آن کشور، در بخش عودت مهاجرین افغان از سایر کشورها به ویژه برنامه‌های ادغام مجدد نیز با افغانستان همکاری کند.

بر بنیاد گزارش سازمان بین‌المللی مهاجرت که در این هفته نشر شد، از آغاز سال ۲۰۱۹ میلادی تا هفتۀ قبل ۱۵۵۳ پناهجوی افغان از کشورهای اروپایی به افغانستان برگشته اند که تنها ۶۴۹ تن داوطلبانه بازگشت کرده و متباقی اخراج شده اند.

XS
SM
MD
LG