لینک های دسترسی

Breaking News

رولا غنی: طالبان هنوز هم مسلمان‌ می‌کشند


رولا غنی، بانوی نخست افغانستان می‌گوید که طالبان به صلح مایل نبوده و هنوز هم به مسلمان کشی‌ ادامه می‌دهند.

خانم غنی با تاکید بر اینکه تمام مردم افغانستان صلح می‌خواهند، در مصاحبه با صدای امریکا گفت: "طالبان هنوز هم حملات می‌کنند. هنوز مردم را می‌کشند. هنوز مسلمان می‌کشند."

بانوی نخست افغانستان گفت که طالبان به امریکا وعده سپرده اند که دیگر نظامیان خارجی را هدف قرار نمی‌دهند، اما به گفتۀ وی هنوز سرباز افغان را کشته و زن افغان را بیوه می‌سازند.

طالبان و امریکا به تاریخ ۲۹ فبروری سال روان توافقنامه‌ای را در شهر دوحه، پایتخت قطر امضا کردند که رهایی ۵۰۰۰ زندانی طالبان از زندان‌های حکومت افغانستان و ۱۰۰۰ زندانی حکومت از زندان‌های طالبان، کاهش خشونت و توقف حملات طالبان بر نظامیان خارجی و آغاز مذاکرات بین الافغانی از تعهدات عمدۀ طالبان در این توافقنامه بود.

با اینحال، به گفتۀ مقام‌های افغان خشونت طالبان کاهش نه، بلکه بر عکس افزایش یافته است و نیز آن گروه تا کنون تمایلی به مذاکرات با حکومت افغانستان نشان نداده است.

رولا غنی: طالبان هنوز هم مسلمان‌ می‌کشند
please wait

No media source currently available

0:00 0:09:47 0:00

بحران کروناویروس

رولای غنی گفت که کروناویروس "که یک بیماری بسیار خبیث است" مانند دیگر کشورهای جهان، افغانستان را نیز به شدت آسیب رسانده و این کشور را از رهگذر اقتصادی زیر فشار گرفته است.

او گفت که همه‌گیری کروناویروس همانگونه که تاثیر بزرگی را بر اقتصاد جهان بر جا گذاشته است، در زمان پس از این همه‌گیری، وضعیت اقتصادی جهان به کلی دگرگون خواهد شد.

رولا غنی از مردم افغانستان به ویژه سکتور خصوصی و افغان‌های مقیم خارج خواست تا برای کمک و رسیدگی به نیازمندان و آسیب دیدگان کروناویروس در افغانستان کمک و مددرسانی کنند.

بانوی نخست افغانستان از مردم کشورش خواست تا با رعایت بهداشت فردی و محیطی و جدی گرفتن سفارش‌ها برای ماندن در خانه و حفظ فاصلۀ اجتماعی، در جلوگیری از گسترش کروناویروس همکاری کرده و خود و هم وطنان خود را محفوظ نگه دارند.

وزارت صحت عامۀ افغانستان تا کنون از ثبت ۴۴۰۲ مورد ابتلا به کروناویروس و ۱۲۰ مورد مرگ ناشی از این بیماری در آن کشور خبر داده است.

XS
SM
MD
LG