لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه صدراعظم جاپان را تحریم کرد


‌فومیو کیشیدا، صدراعظم جاپان

پس از آنکه توکیو به تحریم‌های بین‌المللی علیه مسکو به دلیل تهاجم نظامی این کشور بر اوکراین پیوست، روسیه روز چهارشنبه چهارم می (۱۴ ثور) بر ده‌ها مقام جاپانی از جمله فومیو کیشیدا، صدراعظم جاپان محدویت سفر وضع کرد.

وزارت خارجهٔ روسیه در بیانیه‌ای گفته است:"دولت اف. کیشیدا یک کمپاین بی‌پیشینه‌ای ضد روسیه را راه اندازی کرده و لفاظی‌های غیرقابل قبول علیه فدراسیون روسیه از جمله تهمت و تهدید مستقیم را اجازه داده است."

مسکو توکیو را متهم کرده است که "گام‌های عملی را به هدف از بین بردن روابط حسن همجواری و آسیب رساندن به اقتصاد و اعتبار بین‌المللی روسیه" برداشته است.

وزارت خارجهٔ روسیه اعلام کرده است که مسکو ۶۳ شهروند جاپان از جمله صدراعظم، اعضای کابینه، قانونگذاران، روزنامه نگاران و اساتید را "به طور نامحدود" از ورود به این کشور منع می‌کند.

پیش از این، جاپان در یک اقدام بی سابقه اعلام کرده بود که هشت دپلومات و نمایندهٔ تجارتی روسیه را به دلیلی از آن کشور اخراج می‌کند که نیروهای روسی غیر نظامیان را در اوکراین کشته اند.

‌فومیو کیشیدا، صدراعظم جاپان همواره تهاجم روسیه بر اوکراین را محکوم کرده و در یک کنفرانس خبری ماه گذشته گفت: " روسیه با کشتار غیرنظامیان و انجام حملات بر تاسیسات هسته‌ای مکرراً قوانین بین المللی بشردوستانه را نقض کرده است و این جنایات جنگی غیر قابل بخشش است."

پس از تهاجم نظامی روسیه بر اوکراین که به تاریخ ۲۴ فبروری سال روان میلادی آغاز شد، بسیاری از کشور های جهان، به ویژه ایالات متحده، اتحادیه اروپا و متحدین آن نه تنها اقدام نظامی مسکو بر کیف را محکوم کردند،‌ بلکه تعزیرات شدید اقتصادی را بر روسیه وضع کردند.

پس از حملات تهاجمی روسیه بر اوکراین،‌ هزاران نفر در اوکراین، به شمول زنان و کودکان و غیر نظامیان کشته و زخمی شده و زیر بنا های این کشور به شمول مکاتب، شفاخانه ها و کودکستان ها ویران شده اند.

علاوه بر این، بیش از پنج میلیون اوکراینی پس از تهاجمی نظامی روسیه بر آن کشور مجبور به فرار از کشور شان شده و میلیون‌ها شهروند دیگر این کشور از خانه های شان بی‌جا شده اند.

XS
SM
MD
LG