لینک های دسترسی

Breaking News

گزارش‌دهی در مورد جنگ اوکراین؛ روسیه چندین رسانه را مسدود کرد


مقام‌ها در روسیه چندین رسانۀ مستقل را به خاطر پوشش دادن خبرهای مرتبط به جنگ اوکراین و به هدف زیر کنترول درآوردن پوشش رسانه‌ای تهاجم نظامیان روسی بر اوکراین، مسدود کرد.

گروه حقوق بشری مسما به "روسکومسفوبودا" روز یکشنبه ششم مارچ (۱۵ حوت) گفته است که چندین رسانۀ دیجیتلی از سوی مقام‌های روسی مسدود شده است.

میدیازونا یکی از رسانه‌های تازه مسدود شده در روسیه گفته است که این رسانه به خاطری مسدود شده است که"آنچه را در اوکراین رخ می‌دهد، صادقانه پوشش داده و تهاجم را تهاجم و جنگ را جنگ" عنوان کرده است.

روسیه روز جمعه چهارم مارچ (۱۳ حوت) دسترسی به وب‌سایت‌های چندین سازمان خبری خارجی از جمله صدای امریکا، رادیو آزادی، دویچه‌وله و بی‌بی‌سی را به دلیل آنچه مقام‌های روسی "انتشار نادرست اطلاعات در باره جنگ در اوکراین" عنوان کرده اند، قطع کرد.

میدیازونا گفته است که در روزهای اخیر حکومت روسیه "سانسور نظامی" را آغاز کرده و تقریباً هیچ رسانۀ مستقل در آن کشور فعالیت ندارد.

جمهوریت، رسانۀ دیگر دیجیتلی که به تازگی مسدود شده، گفته است که ادارۀ نظارت بر رسانه‌ها در روسیه هیچ دلیل و انگیزه‌ای را به خاطر توقف فعالیت این رسانه ارایه نکرده است. این رسانه با نشر بیانیه‌ای خطاب به مخاطبان خود گفته است: "تشکر از اینکه با ما استید. شب تیره خواهد گذشت."

پس از آنکه ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه دستور تهاجم نظامی بر اوکراین را داد، سرکوب رسانه‌های آزاد در روسیه که از قبل نیز در وضع خوبی نبود، به گونۀ غیرمنتظره افزایش یافت.

چند روز پیش، ایستگاه رادیویی ایخو موسکوی و کانال تلویزیونی دوژد – دو رسانۀ مشهور لبرال روسیه – به دستور مقام‌های روسی فعالیت شان را متوقف کردند.

ده‌ها خبرنگار و نهاد خبری، به شمول دوژد از سوی مقام‌های روسی به عنوان "اجنت‌های خارجی" برچسپ زده شده و شمار زیاد خبرنگاران و دست اندرکاران رسانه‌های مستقل مجبور به ترک آن کشور شده اند.

روزنامۀ آزاد نوفایا گزیتا، که مدیر مسوول آن برندۀ جایزۀ صلح نوبل ۲۰۲۱ است، گفته است که پس از آغاز حملات بر اوکراین، به خاطر مقررات جدید حکومت روسیه در مورد پوشش خبری عملیات نظامی، از گزارشدهی در مورد این جنگ پرهیز کرده است.

میدیازونا یک نشریۀ مستقل آنلاین است که افزون بر نشر سایر مطالب، در مورد قضایا در محاکم روسیه و نقض حقوق بشری زندانیان گزارش‌دهی می‌کند. این رسانه در سال ۲۰۱۴ پس از آن به فعالیت آغاز کرد که اعضای یک گروه معترض مخالف پوتین، به خاطر اعتراضات مسالمت آمیز شان به زندان محکوم شدند.

XS
SM
MD
LG