لینک های دسترسی

Breaking News

توشیح قانون مخالف به فرزندی گرفتن اطفال روسی


قانونگذار روسی: 'فکر می کنم این قانون به طور مطلق ظالمانه، غیراخلاقی و مطرود است.'
قانون تازه امضأ شده روسیه که خشم لیبرال ها و فعالین حقوق اطفال روسیه را برانگیخته است، از اول ماه جنوری سال اینده میلادی نافذ می گردد و به طور احتمالی به روابط ایالات متحده و روسیه صدمه بزند.

این قانون، برعلاوۀ ممنوعیت به فرزندی گرفتن اطفال روسیه توسط امریکاییان، همچنین بعضی از سازمان های غیرحکومتی را که از ایالات متحده بودجه دریافت می کنند، غیرقانونی اعلام می سازد و منع صدور ویزه و مسدودی دارایی امریکاییان ناقض حقوق روس ها در خارج را نافذ می سازد.

قانون گذاران طرفدار کرملین درابتدا پیشنویس قانون را در تلافی به قانون موسوم به مگنیتسکی ایالات متحده تسوید کردند. آن قانون ایالات متحده، ورود روسی های متهم به دخالت در مرگ و در اسارت سرگئی مگنیتسکی، وکیل حقوقی ضد فساد، و سایر تخطی های حقوق بشری ادعا شده را ممنوع می سازد.

محدودیت ها در مورد به فرزندی گرفتن اطفال روسی و درمورد گروهای غیرانتفاعی بعداً به قانون امضاء شده روسیه اضافه گردید، که از یک حرکت تلافی جویانه فراتر می رود و مناقشه با واشنگتن را در زمانی تشدید می بخشد که روابط دو کشور به خاطر مسائلی مثل بحران سوریه خدشه دار شده است.

واکنش پوتین

آقای پوتین هفته گذشته طی کنفرانس خبری درمورد پیش نویس قانون ممنوعیت به فرزندی گرفتن اطفال روسی، صحبت کرد.

ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه
ولادمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه
او گفت: "از انجاییکه من از نظر سنجی ها عامه می دانیم، اکثریت شهروندان روسی در مورد به فرزندی گرفتن اطفال کشورشان توسط خارجی ها بسیار نظرمنفی دارند. ما لازم است این کار را خودمان انجام دهیم. ما لازم است اطفال یتیم و بدون سرپرست والدین را به آغوش خانواده ها تشویق کنیم."

پوتین گفت که آنها(ایالات متحده) اکنون به ما می گویند که ما بعضی مشکلات داریم. با اظهار قدردانی، او افزود ما مشکلات مان را می دانیم.

پوتین گفت: "اما برای تصویب هر قانون ضد روسی مبتنی بر آن چیزی فراتر از هر محدودیت است. و به هیچ وجهی ما آن را تحریک نکردیم. من می فهمم که این قانون یک واکنش احساسی از سوی قانونگذاران روسیه بوده است، امافکر می کنم یک اقدام کافی بوده است."

پیش نویس قانون دوما یا مجلس قانون گذاری روسیه به افتخار دیما یاکوفلیف – کودک 2 ساله ای نام گذاری شده است. او زمانی جان باخت که پدر سرپرستش این کودک را در فصل گرمای شدید سال ۲۰۰۹ داخل موتر بسته رهایش کرده بود.

آن مرد در ایالات متحده بی گناه اعلام شد و خشم عمومی را در روسیه و قوانین سخت تر به فرزندی گرفتن اطفال در پی داشت.

'قانون غیراخلاقی'

الیا پونوماریوف، معاون رئیس پارلمان روسیه که عضو حزب مخالف حکومت است از این پیشنویس قانون انتقاد کرد.

او گفت: "فکر می کنم این قانون به طور مطلق ظالمانه، غیراخلاقی و مطرود است. این قانونی است که اطفال روسی را به خاطر ۲۳۰ ملیون دالر به سرقت برده شده توسط سیستم بوروکراتیک روسیه مجازات میکند، و من فکر می کنم که تصویب این قانون به طور کامل غیرقابل تحمل است."

این قانون به سرعت توسط پارلمان روسیه در سه مرحله ارزیابی به تصویب رسید و سپس به سرعت به تایید سنا در آمد. مجلس سنای روسیه به این پیش نویس به اتفاق آرأ رای دادند.
XS
SM
MD
LG