لینک های دسترسی

Breaking News

بایدن پوتین را قاتل خواند، روسیه سفیراش را ازواشنگتن فراخواند


بیرق روسیه برفراز سفارت این کشور در واشنگتن.

پس از آنکه جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده در پاسخ به سوالی که آیا ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه قاتل است، پاسخ مثبت داد، روسیه سفیر‌اش را از واشنگتن فراخواند.

مسکو اندکی پس از مصاحبه آقای بایدن که روز چهارشنبه ۱۷مارچ (۲۷ حوت) در شبکه تلویزیونی ای بی سی نشر شد سفیر خود را برای مشورت در مورد روابط دوجانبه فراخواند.

آقای بایدن در این مصاحبه گفت که ولادیمیر پوتین، رییس جمهور روسیه باید "بهای اعمال شریر "خود را بپردازد.

رییس جمهور امریکا همچنین در پاسخ به سوالی که آیا فکر می‌کند پوتین یک قاتل است گفته است: "بلی (فکر) می‌کنم."

وزارت خارجهٔ روسیه، روز چهارشنبه فراخوانی آقای اناتولی انتونوف، سفیر روسیه در واشنگتن را چنین توضیح داد:"مهمترین چیز برای ما شناسایی راه های تصحیح روابط روسیه و ایالات متحده است؛ روابطی که دوران سختی را پشت سر می‌گذراند… اگر امریکایی‌ها از خطرات مرتبط با این موضوع آگاه شوند، ما علاقه‌مندیم که از وخیم‌تر شدن جبران ناپذیر در روابط جلوگیری کنیم."

در همین حال دیمیتری پسکوف، سخنگوی آقای پوتین اظهارات رییس جمهور را "بسیاربد" خواند و ادعا کرده که آقای بایدن نمی‌خواهد واشنگتن با مسکو روابط عادی داشته باشد.

آقای پسکوف به خبرنگاران گفت: "ما هم به همین منوال پیش خواهیم رفت. چنین چیزی در تاریخ وجود نداشته است." او در مورد اینکه آیا روسیه روابط دپلوماتیک خود را با ایالات متحده قطع خواهد کرد یا نه، اظهار نظر نکرد.

ویلیم کورتنی عضو ارشد موسسه تحقیقاتی RANDمی‌گوید: "به ندرت پیش می‌آید که رییس جمهور ایالات متحده از رهبر یک قدرت متخاصم به عنوان قاتل یاد کند."

آقای کورتنی که زمانی عضو مذاکرات دفاعی ایالات متحده با اتحاد جماهیر شوروی بود، به صدای امریکا گفت که "بعضی اوقات سفرا پس از توهین فرا خوانده می‌شوند."

او افزود که ادارهٔ بایدن در این اواخر در مورد تحریم های بیشتر بالای روسیه نیز بحث می‌کند که این هم می‌تواند یکی از عوامل فراخوانی سفیر روسیه از واشنگتن باشد.

در همین حال جین ساکی، سخنگوی قصر سفید روز چهارشنبه در کنفرانس مطبوعاتی در مورد فراخوانی سفیر روسیه گفت: " ما در روابط با روسیه رویکردی متفاوتی از دولت قبلی خواهیم داشت. ... ما صریح خواهیم بود و روی موضوعاتی که نگرانی داریم مستقیم (حرف)خواهیم زد."

این در حالی است که مقامات استخباراتی ایالات متحده گزارشی را به تازه‌گی منتشر کرده اند که نشان می‌دهد روسیه و ایران در مشارکت با بعضی از کشورها و گروه‌ها تلاش کرده اند تا در نتایج انتخابات ریاست جمهوری نومبر ۲۰۲۰ ایالات متحده نفوذ کنند.

اما کرملین روز چهارشنبه گزارش ایالات متحده مبنی بر هدف قرار دادن زیربناهای انتخاباتی ایالات متحده را در انتخابات ۲۰۲۰ "کاملاً بی اساس" خواند.

در گزارش گفته شده که روسیه و ایران همچنین برای افزایش اختلافات موجود در جامعه ایالات متحده و تضعیف اعتماد به روند دموکراتیک تلاش کرده اند.

این در حالی است که ایالات متحده روز چهارشنبه تحریم های اضافی را علیه روسیه به دلیل استفاده از سلاح کیمیاوی علیه مخالف سیاسی‌اش، الکسی نوالنی اعلام کرد.

آقای پوتین در چهار سال گذشته با دونالد ترمپ، رییس جمهور پیشین رابطه دوستانه‌تری داشت. آقای ترمپ در دوران ریاست جمهوری خود همواره از پوتین تمجید کرده و گزارش ادارات استخباراتی مبنی بر دخالت مسکو در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ را رد کرده بود.

XS
SM
MD
LG