لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: در مبارزه با تندروان با کشورهای افریقایی کمک می‌کنیم


سرگی لاوروف، وزیر خارجهٔ روسیه و عبدالویی دیپو، وزیر خارجهٔ مالی

وزیر خارجهٔ روسیه امروز هفتم فبروری (۱۸ دلو) تعهد کرد که مسکو در بخش مبارزه با شورشگری تندروان با کشورهای غرب افریقا و خلیج گینی کمک خواهد کرد.

سرگی لاوروف در جریان دیدار از مالی گفت که مبارزه با تروریزم مسلهٔ به کشورهای منطقه است. روسیه از قبل به مالی کمک‌های نظامی فراهم کرده است.

لاوروف افزود: "ما معاونت‌های خویش را برای رسیدگی به این مشکلات به آنان فراهم خواهیم کرد. این متوجه گینی، بورکینافاسو، چاد و در کل دیگر کشورهای منطقهٔ ساحل و حتی کشورهای ساحلی خلیج گینی می‌شود."

پس از آن که اردوی حاکم مالی در سال ۲۰۲۰ قدرت را در درست گرفت، برای تقویت مبارزه علیه تندروان جهادی، هلیکوپتر‌ها، طیاره‌ها و شبه‌نظامیان روسی را به این کشور راه داد.

روابط مالی در حالی با مسکو تقویت شده که فرانسه این متحد سنتی و مستعمرهٔ پیشین خود را ترک کرد. پاریس می‌گوید که اجیران گروه نظامی واگنر روسی در این کشور فعالیت دارند.

دیدبان حقوق بشر و ملل متحد گفته اند که گروه واگنر و اردوی مالی در کشتار عام مظنون ماه مارچ سال گذشته در مرکز مالی دخیل بودند که در آن صدها نفر گرد هم آورده شده و کشته شدند.

شورشگری تندروان در شمال مالی در سال ۲۰۱۲ آغاز شد و این کشور به محراق این شورشگری مبدل شده و سپس در سال ۲۰۱۵ به کشورهای همسایهٔ آن، نایجر و بورکینافاسوی نیز گسترش یافت.

از سال ۲۰۱۲ به اینسو، هزاران غیر نظامی در این سه کشور کشته شده و میلیون‌ها نفر دیگر مجبور به ترک منازل شان شده اند.

فرانسه که حضور نظامی‌اش را در پی مشکلات با اردوی مالی کاهش داده بود، سال گذشته آخرین دستهٔ نیروهای خود را نیز از این کشور بیرون کرد.

به دلیل مشکلات مشابه، قرار است فرانسه حدود ۴۰۰ تن از نیروهای خاص این کشور را در جریان ماه جاری از بورکینافاسو نیز اخراج کند.

وزیر خارجهٔ روسیه تعهد کرد که به مالی کمک‌های بیشتر نظامی فراهم کرده و از افریقا در مقابل آنچه حمایت گستردهٔ خواهد کرد که او آنرا "روش استعماری عصری غرب" خواند.

XS
SM
MD
LG