لینک های دسترسی

Breaking News

مسکو: ارسال تسلیحات دوربرد به اوکراین جنگ را تشدید می‌کند


روسیه روز چهارشنبه اول فبروری (۱۲ دلو) گفت که ارسال تسلیحات دوربرد به اوکراین نیروهای روسیه را از جنگ منصرف نمی‌کند، اما تنش‌ها را افزایش داده و درگیری‌ها را تشدید می‌کند.

این اظهارات را دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در حالی بیان کرده است که براساس بعضی گزارش‌ها ایالات متحده در حال آماده‌کردن بستهٔ جدید کمک نظامی به اوکراین است که میزایل‌های دوربرد نیز شامل آن می‌باشد.

خبرگزاری رویترز از قول دو مقام امریکایی آگاه از موضوع گزارش داده که این بسته شامل تسلیحاتی با برد ۱۵۰ کیلومتر است.

این بسته همچنان شامل تسلیحات ضد تانک جاولین، سیستم‌های ضد طیاره‌های بدون سرنشین و ضد توپخانه، وسایط زرهی، تجهیزات مخابره و تجهیزات طبی کافی برای حمایت از سه شفاخانه صحرایی خواهد بود.

میخایلو پودولیاک، مشاور ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور اوکراین امروز در تویتی نوشت که هر مرحلهٔ جنگ به سلاح‌های خاصی نیاز دارد. او افزود که در حال حاضر ایتلافی از شرکا تلاش دارند تا تانک‌ برای اوکراین فراهم کنند و گفت که گفتگوها در بارهٔ میزایل‌های دوربرد و تامین طیاره‌های تهاجمی جریان دارد.

دیمیترو کولیبا، وزیر امور خارجه اوکراین روز سه‌شنبه تخمین کرد که ده‌ها کشور در حال حاضر بیش از ۱۰۰ عراده تانک را وعده داده‌اند که او آن را "موج اول کمک‌ها" توصیف کرد.

مقامات اوکراینی از متحدان غربی خود خواسته اند که برای پاسخ بهتر به حمله روسیه، جت‌های جنگی به اوکراین فراهم کنند، خواستی که تا کنون به آن لبیک گفته نشده است.

جو بایدن، رییس جمهور ایالات متحده، روز سه شنبه ۳۱ جنوری (۱۱ دلو) گفت که در مورد تقاضا‌های تازهٔ‌ اوکراین برای تسلیحات پیشرفته با رییس جمهور این کشور بحث خواهد کرد اما افزود که طرفدار فرستادن طیاره‌های جنگی نوع اف-۱۶ امریکایی به اوکراین نیست.

ایالات متحده تا اکنون بزرگترین حامی اوکراین از رهگذر تسلیحات بوده است. ایتلاف کشورهای غربی نیز به اوکراین تسلیحات فرستاده اند تا آن کشور در مقابل تهاجم نظامی روسیه از خود دفاع کند.

در حالی که روسیه به حملاتش بر اوکراین ادامه داده است، ولادمیر زیلینسکی، رییس جمهور این کشور، به کرات از کشورهای غربی تقاضا کرده است تا تسلیحات قدرتمند و پیشرفته را در اختیار نیروهای اوکراینی قرار دهند.

ایالات متحده و آلمان به تازگی روی فرستادن تانک‌های پیشرفته به اوکراین، توافق کردند. پیش از آن، بریتانیا گفته بود که تانک‌های ساخت این کشور را در اختیار نیروهای اوکراین قرار خواهد داد.

اکنون اوکراین تلاش دارد طیاره‌های جت‌ جنگی و میزایل‌های دوربرد را به دست بیاورد تا فراتر از خط مقدم جبهه مواضع روسیه را هدف قرار دهد.

XS
SM
MD
LG