لینک های دسترسی

Breaking News

با وصف انتقاد غرب حملات روسیه در سوریه تشدید یافت


بریتانیا گفته است که تنها پنج درصد حملات روسیه در سوریه، داعش را هدف قرار داده است.
بریتانیا گفته است که تنها پنج درصد حملات روسیه در سوریه، داعش را هدف قرار داده است.

حکومت روسیه روز یکشنبه گفت که نیروهای آن کشور حملات شدید را بر اهداف گروه دولت اسلامی در سوریه ادامه داده و بمباردمان نیروهای روسی زیربناها و حمایت لوژستیکی آن گروه را مختل ساخته است.

وزارت دفاع روسیه با نشر بیانیه یی گفته است که طیاره های جنگی آن کشور کم از کم ده موضع گروه دولت اسلامی به شمول کمپهای آموزشی، دیپوهای مهمات و مراکز سوق و ادارۀ آن گروه را در ۲۴ ساعت گذشته هدف قرار داده است.

اکثر اهداف این حملات در شهر ادلیب در غرب و شماری هم شهر رقه – مرکز خود خواندۀ گروه دولت اسلامی – را هدف گرفته است.

گروه دیدبان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن گزارش داده است که برخی حملات مظنون هوایی نظامیان روسیه روز یکشنبه اهدافی را در حمص، حما و ساحات جنوب ادلیب هدف قرار داده است.

روسیه روز شنبه گفت که حملات هوایی خود را در سوریه تشدید می بخشد، هرچند این حملات مود انتقاد و پرسش شدید کشورهای غربی است. کشورهای غربی به این باور اند که جتهای روسی به عوض مواضع گروه دولت اسلامی، عمدتاً مخالفان مسلح رژیم بشارالاسد را هدف می گیرد.

حمایت از سلاخی

در همین حال حکومت بریتانیا ضمن استقبال از کمک روسیه برای مبارزه بر ضد گروه داعش، بار دیگر بر موقف همیشگی خود تاکید کرده و گفته است که تامین امنیت در منطقه مستلزم بدیلی برای رژیم اسد خواهد بود.

دیفید کمیرون صدر اعظم بریتانیا با اشاره به حملات هوایی روسیه به خبرگزاری بی بی سی گفته است که آنچه در سوریه اتفاق می افتد حمایت از سلاخی اسد است که به گفتۀ وی اشتباه هولناک برای روسیه و جهان است و سبب افزایش بحران در منطقه، ازدیاد افراطیت و دهشت افگنی و در نهایت انحراف مسیر خواهد شد.

وزارت دفاع بریتانیا روز شنبه گزارش داد که تنها پنج درصد حملات هوایی روسیه، تندروان گروه دولت اسلامی را هدف قرار داده است.

با آنکه ایالات متحده و روسیه دو طرف متخاصم جنگ سوریه را هدف حملات هوایی قرار می دهد، باراک اوباما رئیس جمهور ایالات متحده گفته است که جنگ سوریه به نبرد نیابتی میان واشنگتن و مسکو مبدل نمی شود.

آقای اوباما روز جمعه در کنفرانس خبری قصر سفید گفت "این رقابت شطرنج ابرقدرتها نیست." با اینحال وی از دخالت نظامی روسیه در سوریه انتقاد کرد و آن را رهنمود ایجاد فاجعه خواند.

آقای اوباما گفت که ایالات متحده به پالیسی کنونی خود؛ حمله بر گروه دولت اسلامی، حمایت از مخالفان میانه رو حکومت سوریه و همکاری با ترکها در امتداد مرز سوریه و ترکیه ادامه داده و افزون بر آن در صدد یافتن راه حل سیاسی است که به گفتۀ وی "آسان نه" بلکه "هنوز ممکن" است.

در همین حال، ولید المعلم وزیر خارجۀ سوریه روز جمعه در مجمع عمومی سازمان ملل متحد گفت که کشورش شامل گروه کاری ملل متحد برای رسیدن به معاملۀ صلح خواهد شد، اما افزود همزمانیکه سوریه "درگیر جنگ با دهشت افگنی" است، اصلاحات دیموکراتیک در نظام انتخاباتی یا تعدیل قانونی اساسی آن کشور صورت نخواهد گرفت.

از آغاز جنگ در سوریه چهار و نیم سال می گذرد که در این جریان بیش از ۲۴۰ هزار نفر در آن کشور کشته شده و نزدیک به ۱۲ میلیون سوری مجبور به ترک خانه های شان شده اند.

XS
SM
MD
LG