لینک های دسترسی

Breaking News

رای‌گیری در روسیه؛ تعدیل قانون اساسی یا تمدید اقتدار پوتین


مراکز رای‌دهی روز پنجشنبه ۲۵ جون (پنجم سرطان) در سرتاسر روسیه باز شد تا در مورد تعدیلات در قانون اساسی آن کشور رای‌گیری شود؛ تعدیلاتی که زمینه را برای ادامۀ اقتدار رییس جمهور ولادیمیر پوتین تا سال ۲۰۳۶ فراهم خواهد کرد.

آقای پوتین در جنوری سال روان پیشنهاد رای‌گیری در مورد تعدیلات قانون اساسی را داد. قرار بود این رای‌گیری به تاریخ ۲۲ اپریل برگزار شود، اما به دلیل همه‌گیری کروناویروس به تاخیر افتاد.

تعدیلات پیشنهادی شامل تغییراتی نیز است که به پوتین ۶۷ ساله اجازه خواهد داد تا برای دو دور شش سالۀ دیگر رییس جمهور روسیه باشد. دورۀ کنونی ریاست جمهوری آقای پوتین در سال ۲۰۲۴ پایان می‌یابد.

ولادیمیر پوتین از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۸ به صفت رییس جمهور، از سال ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۲ به صفت صدر اعظم و بار دیگر از ۲۰۱۲ تا کنون به صفت رییس جمهور روسیه ایفای وظیفه کرده است.

تعدیلات دیگر در مورد بهبود مزایا و امکانات اجتماعی، تعریف ازدواج به معنی پیوند یک زن و یک مرد، تقسیم قدرت اجرایی در درون حکومت و تقویت ریاست جمهوری است.

هر دو مجلس پارلمان و محکمۀ قانون اساسی روسیه تعدیلات جدید را منظور کرده و رییس جمهور آن را توشیح و به قانون مبدل کرده است، با آنهم به عنوان نمایش دموکراتیک برای قانونمند ساختن این تغییرات جنجالی، رای‌گیری کنونی برگزار شده است.

اما مخالفان آقای پوتین، این اقدام وی را کودتای قانونی خوانده و با آن مخالفت شدید خود را ابراز کرده اند.

برای اینکه از شیوع کروناویروس جلوگیری شود، این رای‌گیری در یک روز برگزار نشده، بلکه مراکز رای‌دهی برای یک هفته به روی رای‌دهندگان روسی باز خواهد بود، با اینحال برخی رای‌دهندگان روسی به دلیل همه‌گیری کروناویروس از شرکت در این رای‌گیری نگرانی دارند.

اما کرملین نگرانی‌ها در مورد شیوع کروناویروس در روسیه را رد کرده و گفته است که سیر این همه‌گیری در آن کشور بطی شده است. مقام‌ها به مردم اطمینان داده اند که تدابیر لازم برای محافظت و مصوونیت رای‌دهندگان در نظر گرفته شده است.

واقعات کروناویروس در روسیه بیش از ۶۱۳ هزار و مرگ و میر ناشی از آن نزدیک به ۸۶۰۰ مورد رسیده است. روسیه سومین کشور متاثر از همه‌گیری کووید۱۹ است و هنوز هم روزانه کم و بیش از ۷۰۰۰ هزار مورد تازۀ این بیماری گزارش می‌دهد.

XS
SM
MD
LG