لینک های دسترسی

Breaking News

روسیه: اگر سویدن و فنلند به ناتو بپیوندند، تسلیحات هسته‌ای در منطقه مستقر می‌کنیم


دیمیتری مدویدوف، یک مقام ارشد امنیتی و رییس جمهور پیشین روسیه روز پنجشنبه ۱۴ اپریل (۲۵ حمل) هشدار داد که اگر فنلند و سویدن به سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) بپیوندند، روسیه در نزدیکی کشورهای بالتیک و اسکاندیناوی تسلیحات هسته‌ای مستقر خواهد کرد.

آقای مدویدوف در یک پیام تلگرام نگاشته است که اگر این دو کشور به ناتو بپیوندند مرز زمینی روسیه با اعضای ناتو بیش از دو برابر خواهد شد و"طبعاً باید این مرزها را تقویت کنیم".

کشورهای فنلند و سویدن روز چهارشنبه ۱۳ اپریل اعلام کردند که به مراحل مهمی در مسیر کسب عضویت احتمالی سازمان پیمان اتلانتیک شمالی (ناتو) رسیده اند.

انتظار می‌رود که درخواست فنلند در ماه جون ۲۰۲۲ برای کسب عضویت ناتو پذیرفته شود و به تعقیب آن، دولت شاهی سویدن نیز به این پیمان نظامی پذیرفته خواهد شد.

آقای مدویدوف با بیان اینکه روسیه حق استقرار تسلیحات هسته‌ای در منطقه را دارد گفت:"در این صورت، نمی‌توان بیش از این درباره وضعیت غیرهسته‌ای بالتیک صحبت کرد. توازن باید برقرار شود. "

رییس جمهور پیشین روسیه افزود که روسیه "به گونهٔ جدی نیروهای زمینی و دفاع هوایی خود را [در منطقه] تقویت خواهد کرد و نیروهای بحری بیشتری در خلیج فنلند مستقر خواهد کرد. "

دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین در پاسخ به سوال خبرنگاران در مورد این اظهارات، گفت که " بارها در مورد این موضوع صحبت شده است" و رییس جمهور ولادیمیر پوتین دستور "تقویت جناح غربی ما" را به دلیل رشد نظامی روز افزون ناتو صادر کرده است.

آقای پسکوف در پاسخ به این سوال که آیا این تقویت شامل تسلیحات هسته‌ای می‌شود یا خیر، گفت: "نمی‌توانم بگویم... فهرست کامل اقدامات لازم وجود خواهد داشت. این موضوع در نشست جداگانه‌ای توسط رییس جمهور تحت پوشش قرار خواهد گرفت."

تهاجم روسیه بر اوکراین در ۲۴ فبروری باعث افزایش حمایت پیوستن به ناتو در این دو کشور شمال اروپا شده و نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد که اکثریت مردم در فنلند مایل به پیوستن به ناتو بوده و در سویدن حامیان ناتو حتا بیشتر از آن است.

انتظار می رود که احزاب حاکم در این دو کشور در اوایل و اواخر ماه می دیدگاه خود را در مورد پیوستن به ناتو اعلام کنند.

پارلمان‌های هر دو کشور نیز آماده اند تا در نهایت درباره این موضوع تصمیم بگیرند؛ تصمیمی که ممکن در فنلند در اواخر ماه می و در سویدن اندکی پس از آن اتخاذ شود.

سازمان پیمان اتلانتیک شمالی یا ناتو که اکنون ۳۰ عضو دارد به تاریخ چهارم اپریل ۱۹۴۹ میلادی در شهر واشنگتن دی سی امریکا بنیان‌گذاری شد. هدف اساسی این پیمان که چهار سال پس از پایان جنگ جهانی دوم ایجاد شد،‌ دفاع جمعی از کشورهای عضو آن بوده است.

XS
SM
MD
LG