لینک های دسترسی

Breaking News

کابلوف: از نشست دوحه در مورد افغانستان 'توقع بالایی نداریم'


ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژه روسیه در امور افغانستان (ارشیف)
ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژه روسیه در امور افغانستان (ارشیف)

در آستانۀ برگزاری نشستی به میزبانی سازمان ملل متحد در مورد افغانستان در دوحه پایتخت قطر، روسیه می‌گوید که از این نشست توقع بالایی ندارد.

ضمیر کابلوف، نمایندۀ ویژه روسیه در امور افغانستان به خبرگزاری تاس گفته است: "ما هیچ (توقع) بالایی نداریم، زیرا آنچه گوتیرش تلاش کرده است ایجاد نوعی توازن بین رویکردهای کشورهای منطقه و رویکردهای جمعی غرب به رهبری ایالات متحده باشد که به سختی می‌تواند انجام دهد."

اما کابلوف با تایید اشتراک خودش در این نشست، تاکید کرده است که روسیه یک "گفتگوی صریح" را انجام خواهد داد، اما جزییاتی ارایه نکرد.

در این حال، سرگی لاوروف، وزیر خارجۀ روز گذشته در نیویارک به خبرنگاران گفت که غرب نباید از بحث‌های افغانستان طفره‌روی کند.

قرار است که نشستی به میزبانی انتونیو گوتیرش، منشی عمومی سازمان ملل متحد در دوحه پایتخت قطر برگزار شود و در این نشست نمایندگان ویژهٔ کشورها در مورد وضعیت افغانستان گفتگو کنند.

ستیفن دوجاریک، سخنگوی سرمنشی ملل متحد گفته است که اشتراک‌کنندگان در این نشست به تاریخ اول و دوم ماه می،‌ در مورد اهداف مشترک برای یافتن راه حل پایدار به وضعیت افغانستان بحث خواهند کرد.

دوجاریک به تاریخ ۱۹ اپریل (۳۰ حمل) در یک کنفرانس خبری در مقر سازمان ملل متحد در خصوص تعامل با طالبان گفت: "منشی عمومی ملل متحد باورمند است که رویکرد مبتنی بر واقعیت‌گرایی، اصول، شکیبایی استراتیژیک و شناسایی چارچوب برای تعامل خلاقانه، انعطاف‌ پذیر و اصولمند اولویت فوری است."

سخی بیراملی، یکی از اعضای انستیتیوت تحقیقاتی باختر در آلمان، گفت که طالبان راهی جز تعامل با جهان ندارند و اظهارات امینه محمد سرمنشی ملل متحد نیز بیانگر این موضوع است که جهان نیز آمادۀ تعامل با طالبان و ادامۀ گفتگوها با این گروه است. او گفت: "هم طالبان و هم جامعه جهانی متاسفانه چاره‌ای جز این ندارند".

بیراملی افزود که در روزهای آینده مساله افغانستان شاهد پیشرفت‌هایی خواهد بود و به گفتهٔ وی طالبان و جامعه جهانی به شمول سازمان ملل متحد ممکن از مواضع شان اندکی عقب‌نشینی کنند.

XS
SM
MD
LG