لینک های دسترسی

Breaking News

ناوالنی، منتقد سرسخت پوتین به محض ورود به مسکو بازداشت شد


ناوالنی و همسرش یولیا هنگام حرکت از برلین به سمت مسکو
ناوالنی و همسرش یولیا هنگام حرکت از برلین به سمت مسکو

الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان دولت روسیه و منتقد سرسخت رییس جمهور ولادیمیر پوتین به محض برگشت به روسیه در میدان هوایی مسکو بازداشت شد.

خبرگزاری اسوشیتدپرس روز یکشنبه ۱۷ جنوری (۲۸ جدی) به نقل از سازمان خدمات زندان‌های مسکو گزارش داد که آقای ناوالنی پس از بازگشت از آلمان بازداشت شده است.

ناوالنی در پنج ماه گذشته برای بهبودیابی از تسمم با یک زهر کشنده –که کرملین مسوول آن پنداشته شده است – در آلمان زیر درمان قرار داشت.

به گزارش اسوشیتدپرس، رهبر مخالفان روسیه ظاهراً تحت هیچ فشاری برای ترک آلمان قرار نداشت و به خواست خود تصمیم گرفته است برلین را ترک کند.

آقای ناوالنی در هنگام سوار شدن به طیاره‌ای که او را به مسکو رساند، در مورد احتمال بازداشت شدنش گفت: "این ناممکن است؛ من مردی بیگناه هستم".

الکسی نوالنی به تاریخ ۲۰ اگست (۳۰ اسد) وقتی که از شهر تومسک سایبریا عازم مسکو بود، پس از نوشیدن چایی، که به گفتۀ نزدیکانش "آغشته با زهر" بود، بیمار و به شفاخانه منتقل شد.

آقای نوالنی و نزدیکانش دولت روسیه را متهم می‌کنند که این مخالف دولت را توسط زهر روسی " نوویچوک" مسموم کرده است، اما کرملین این اتهامات را رد کرده است.

چند روز پس از ادامۀ وخامت حال نوالنی در شفاخانه‌ای در روسیه، او به درخواست همسرش و با وجود مخالفت داکتران روسی برای درمان به شفاخانه‌ای در برلین منتقل شد.

الکسی نوالنی ۴۴ ساله که وکیل و فعال ضد فساد اداری است، به دلیل سازماندهی اعتراضات ضد کرملین، چندین بار زندانی شده و حتا از سوی طرفداران حکومت روسیه در روی جاده لت و کوب شده است.

کرملین تاریخچه طولانی در مسموم کردن منتقدین خود دارد. الکساندر لیتونینکو در سال ۲۰۰۶ پس از آن درگذشت که چای مخلوط با ماده پولونیوم-۲۱۰ را نوشید. همچنان سرگی سکریپال جاسوس دو طرفه در سال ۲۰۱۸ در بریتانیا مسموم شد.

روسیه همواره دست داشتن در این رویدادها را رد کرده و آنرا تبلیغات ضد روسی خوانده است.

XS
SM
MD
LG