لینک های دسترسی

Breaking News

عربستان سعودی یک منتقد حکومت را به مرگ محکوم کرده است


عربستان سعودی یک منتقد حکومت را که در رسانۀ اجتماعی فساد و نقض حقوق بشری در این کشور را محکوم کرده بود، به مرگ محکوم کرده است.

برادر و منابع آگاه از این قضیه این خبر را تایید کرده اند.

محکمۀ ویژۀ جرایم عربستان در ماه جولای، محمد الغامدی را به مرگ محکوم کرده بود. این محکمه در سال ۲۰۰۸ به هدف رسیدگی به قضایای مرتبط به تروریزم ایجاد شد.

الغامدی به توطیه علیه رهبری عربستان، تضعیف تاسیسات دولتی و حمایت از باورهای تروریستی متهم شده بود.

با آنهم، مقامات عربستان تا اکنون در خصوص این قضیه اظهار نظر نکرده اند.

فعالان حقوق بشری گفته اند که این قضیه سرکوبی شدید بر انتقادات آنلاین را در این کشور برجسته می‌سازد.

سعید الغامدی، برادر محمد الغامدی که در تبعید به سر می‌برد، گفت که این قضیه بر اساس پست‌های برادرش در رسانۀ اجتماعی ایکس ایجاد شد که وی در آن بر حکومت انتقاد کرده و از زندانیان عقیدتی اظهار حمایت کرده بود.

بر اساس معلومات مرکز حقوق بشر در خلیج، حساب الغامدی در شبکۀ ایکس تنها نه پیرو داشت.

لینا الهذلول، رییس بخش نظارت و اطلاعات گروه حقوق بشری ALQST گفت: "محاکم عربستان سعودی سرکوبی خود را با به نمایش گذاشتن تعهدات میان تهی اصلاحات افزایش می‌دهند. چگونه جهان باور کند که این کشور اصلاحات میاورد در حالی که سر یک شهروند آن به خاطر چند تویت در یک حساب بی‌نام که کمتر از ۱۰ پیرو دارد، از تنش جدا می‌شود."

عربستان سعودی به خاطر تطبیق مکرر مجازات اعدام همواره مورد انتقاد قرار گرفته است. بر اساس معلومات خبرگزاری فرانس‌ پرس، این کشور سال گذشته ۱۴۷ نفر را اعدام کرد و در جریان سال جاری تا اکنون ۹۴ نفر در این کشور اعدام شده اند.

تحت رهبری محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان، این کشور یک اجندای اصلاحات تحت نام چشم انداز ۲۰۳۰ را دنبال می‌کند که هدف آن تبدیل کردن این کشور شاهی به یک ایستگاه تجارت و سیاحت جهانی است.

با آنهم، مقامات در عربستان به دلیل سابقۀ حقوق بشری مورد انتقاد قرار دارند.

گروه

XS
SM
MD
LG